ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


לגדל ילדים ייחודיים

הדסה גהלי

בפרשת השבוע נולדים בני יעקב מארבע נשותיו, כל אחד מופיע בשם ובתוכן המיוחד לו בלבד. שונות זו בין האחים מתבררת בספר בראשית ומתגלית באמצעות הכישרון והתפקיד הייחודי של כל אחד ואחד. כולם שייכים למציאות של עם קדושים. השונות ביניהם הוא גם מקור הכוח של עם ישראל.
אחת התופעות המעניינות במשפחה, שכל ילד שונה מאחיו. כמה מרכיבים משפיעים על השוני, על הייחודיות של כל ילד בתוך אותה משפחה: המזג הבסיסי הטבעי של הילד, מקומו במשפחה, אופי ההתקשרות של ההורים עם הילד, אופיים של ההורים ואופן התמודדותם עם גידולו וחינוכו, אירועי חיים שונים ועוד.
ילדים ייחודיים בתחומים שונים, למשל באכילה, ילד מאד רגיש - לא נוגע כמעט באוכל, מעדיף מספר מאד מצומצם של מאכלים... יש מי שנוטה לשמרנות, לא מסתכן בדברים חדשים, הולך על בטוח... יש ילדים שמתקשים לתת אמון באחרים וליצור קשר חברתי, יש ילדים פגיעים מאד, פאסיביים או פעילים מאד, יש ילדים מחוננים, סקרניים, ועוד... אילו טיפוסי ילדים שזקוקים לחשיבה רבה, ליחס מיוחד, לאופטימיות, לסבלנות ולשיתוף בין המערכת המשפחתית לבית ספרית.
העיסוק בנושא תחושת ייחודיות בילד, מעורר שתי שאלות מרכזיות: א) מה המשמעות של חינוך-גידול של ילד ייחודי, בעידן שבו האינדיווידואליזם שולט ומשפיע מאד על האישיות של הילד.
ב) כיצד מחנכים, מפתחים תחושת ייחודיות אצל הילד? הדיון בנושא זה מוביל אותנו למעשה למושג מאד משמעותי בחינוך והוא ביטחון עצמי - ההגדרה של מושג זה היא אמונה חזקה של האדם בעצמו ובכוחו ."אני אדם ראוי ובעל ערך בזכות עצמי" אדם יכול שיהיה לו בטחון עצמי גבוה בתחום מסוים שבו הוא מרגיש חזק ובעל הישגים גבוהים ובתחומים אחרים ירגיש פחות בטוח.
ילד עם בטחון עצמי ירגיש טוב עם עצמו, קבלה עצמית, עם הערכה עצמית שאינו חש צורך לרַצות אף אחד, הוא אינו עסוק בלמשוך תשומת לב ולא ישקיע כוחות בלהשיג את הערכת ההורים שלו בדרכים שליליות. בטחון עצמי הוא מפתח בהתפתחות האדם, ישנם אנשים עם רעיונות יצירתיים, בעלי כישורים גדולים, אך חוסר הבטחון אינו מאפשר להם להוציא לפועל את כישרונותיהם. הסביבה הקרובה של הילד משפיעה מאד על תחושת הביטחון העצמי שלו. מבוגרים, יש בכוחם ובתגובות שלהם לדכא את הבטחון של הילד או לעודד ולחזק אותו.
ככל שהם יגרמו לו להאמין בעצמו כך יגבר בטחונו, הוא יפחד פחות, ויחווה את עצמו כאדם המסוגל להתמודד ובטחונו ילך ויתחזק. כאשר ילדים גדלים, מתחילים להבחין בהבדלים בין אלו שהם בעלי בטחון עצמי לאלו שחסר להם בטחון עצמי, שהם יותר נפגעים מתגובות אחרים, יוותרו לעצמם ולאחרים בקלות, הם יותר ביישנים וחרדים, והגרוע מכל שהם ירגישו עצמם חסרי כישרון, נחותים ופסימיים, תחושה כללית של חוסר סיפוק מאיך שהם נראים וממה שהם מרגישים.
עם ישראל זקוק לגיוס כל הכוחות והכישרונות כדי לשמור ולחזק את בטחונו הפיזי והרוחני של כל ילד באשר הוא - במיוחד בימים של מאבק על קיומו.

המשך בשבוע הבא
[email protected]הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: