ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: בלק
פרשה נוכחית: פנחס
פרשה הבאה: מטות, מסעי
 


הופעת רועי האומה - משה ודוד - בשבועות/ נכון לעכשיו

הרב דב ביגון


בשבועות, חג זמן מתן תורתנו, אנו נפגשים עם שני המנהיגים, 'הרועים' הנאמנים של עם ישראל מראשיתו עד אחריתו. עם משה רבינו במעמד הר סיני - על ידי קריאה ולימוד התורה הקדושה, ועם דוד המלך - בקריאת מגילת רות המייחסת את דוד לרות המואביה.
שני המנהיגים, קודם שזכו לקבל את ההנהגה והאחריות על עם ישראל "עמו וצאן מרעיתו" של הקב"ה, התנסו בלהנהיג עדרי צאן, והוכיחו את עצמם כרועים נאמנים, מסורים ואמיצים, אשר דואגים לכל העדר ולכל פרט ופרט ממנו. כמשה רבינו אשר מחפש ומוצא את הגדי שהלך לאיבוד ומחייה אותו, וכדוד המלך שהורג את האריה והדוב הבאים לטרוף את עדרו.
ואכן כאשר משה רבינו הנהיג את עם ישראל ארבעים שנה במדבר, הוא התגבר על המשברים שהאומה עברה, אם זה בחטא העגל או בחטא המרגלים, במתאוננים ועוד, בזה שהוא מלמד זכות על העם ומתפלל עליהם לזַכּותם ולהצילם. וכן דוד מתגלה בגבורתו כשיוצא כנגד גולית ומנצח את אויבי ישראל כולם, ומגיש את הממלכה נקיה מאויבים לשלמה בנו.
נכון לעכשיו, בחג השבועות אנו צריכים ללמוד ולהכיר, להעמיד לנגד עינינו את שני המנהיגים, משה רבינו ע"ה ודוד המלך ע"ה, וללמוד מהם כיצד להוליך את האומה לעת כזאת, זמן תחיית האומה וקיבוץ הגלויות כדברי חז"ל: "כל פרנס שמנהיג את הציבור בנחת זוכה וממנהיגם לעולם הבא" (סנהדרין צב) בחכמה, בתבונה, בגבורה ובאומץ - וכל זאת מתוך לימוד וקיום התורה הקדושה באהבה, כדברי הרמח"ל: "ראוי לכל חסיד (וכל אחד מישראל וק"ו למנהיגים) שיתכוון במעשיו לטובת דורו כולו לזכות אותם ולהגן עליהם ככתוב 'אמרו צדיק כי טוב כי פרי מעלליהם יאכלו', שכל הדור אוכל מפרותיו, ואלו הם הרועים האמתיים של ישראל שהקב"ה חפץ בהם הרבה שמוסרים עצמם על צאנו" (מסילת ישרים בביאור חלקי החסידות).
בברכת חג שבועות שמח
מהמצפה לישועה השלמה
מאמרים נוספים מעלון פרשת נשא תשעא:
להתחתן עם תלמיד חכם - הרב שלמה אבינר
ביקורת בונה (ג) - הרב אלישע אבינר
בין פינוק להזנחה - ד"ר מיכאל אבולעפיה
תורה בעולם מודרני - הרב ערן טמיר
תורת חסד - הרב יורם אליהו
בחירת ישראל ומתן תורה - הרב יעקב פילבר
מי מוכן לקבל את התורה? - הרב יוסף צבי רימון
קטן אבל גדול - הרב יוני לביא
כמו רות - הרב אייל ורד

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: