ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וירא
פרשה נוכחית: חיי שרה
פרשה הבאה: תולדות
 


התורה הגואלת / נכון לעכשיו

הרב דב ביגון

"וישלח ישראל את ימינו וישת על ראש אפרים והוא הצעיר ואת שמאלו על ראש מנשה", אמנם יוסף מנסה לשנות ולשים את יד ימין על מנשה הבכור אבל יעקב אבינו ממאן ואומר "ידעתי בני ידעתי (שהוא הבכור) ואולם אחיו הקטן יגדל ממנו" (בראשית מח). מסביר רש"י - שעתיד יהושע בן נון לצאת מאפרים - שינחיל את הארץ וילמד תורה לישראל.
הנחלת הארץ ולימוד תורה לישראל הם הדברים היותר חשובים בעיני יעקב אבינו לכן הניח את ידו הימנית, היד החזקה, על ראשו של אפרים.
נכון לעכשיו, שני הנושאים היותר חשובים והעיקריים בדורנו, דור המקביל לדורו של יהושע בן נון, הם יישוב ארץ ישראל ואחיזתנו בה, חרף ההתנגדות של אויבי ישראל, ושיבה ליהדות וללימוד התורה לרבבות עמך בית ישראל - שניהם צריכים חיזוק. ברכתו של יעקב אבינו שניתנה ביד ימין, היד החזקה, עומדת ותעמוד לנו. "ישימך אלקים כאפרים ומנשה, וישם את אפרים לפני מנשה" (בראשית מח' כ').
במצבנו הלאומי אנו משולים לספינה שנקלעה לים סוער כאשר רב החובל שלה איבד את המצפן והצפון, ואינו יודע כיצד להשיט את הספינה לחוף מבטחים.
בשביל להתגבר על הקושי הנורא הזה ולהשיב ליושבי הספינה את הביטחון והאמונה שאפשר להגיע לחוף מבטחים עלינו למצוא את המצפן והמצפון של העם היהודי, ללכת בדרכו של יעקב אבינו ובדרכו של יהושע בן נון, אשר האמינו גם במצבים היותר קשים בשיבה לארץ ישראל, כיבושה ויישובה חרף האויבים.
וכל זאת מתוך שאיבת כוחות ואמונה על ידי לימוד ודבקות בתורה שהיא מקור הכוח והעוז לישראל מאז ומעולם. "ה' עוז לעמו יתן", ואין עוז אלא תורה, ומתוך כך "יברך את עמו בשלום".

מהמצפה לישועותתגיות: יהושע בן נון | יישוב הארץ | אפרים ומנשהמאמרים נוספים מעלון פרשת ויחי ה'תשע"ג:
בגד צנוע - הרב שלמה אבינר
צוואת דוד המלך - הרב דוד לנדאו
גוש דן. - הרב אייל ורד
זהירות - פחז! - הרב ערן טמיר
ויקרא בהם שמי ושם אבותי - הרב חנוך בן פזי זצ"ל
פִּילֶגֶשׁ בַּגִּבְעָה - הרב שלמה אבינר

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: