ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: לך לך
פרשה נוכחית: וירא
פרשה הבאה: חיי שרה
 


ציצית

הרב דוד לנדאו

בסיום פרשתנו מופיעה מצוה חדשה שלא שמענו עליה קודם. מתוך הזעזוע הגדול של מעשה המרגלים, זוכים לחידוש מצוה, "כי לא יטוש ד' עמו ונחלתו לא יעזוב". הציצית היא בגד המיוחד לישראל, וקדושת ישראל מתגלה אף בתלבושתם. מתוך הכלל היסודי של "כי יעקב בחר לו יה" העשוי פרטים פרטים, נפגשים בבגדו של האדם, העשוי חוטים חוטים בסדר של שתי וערב, היוצרים כולם יחד את הבניין השלם - את הארג השלם. חוטי הציצית הבודדים מתחברים לקדושת הבגד הכלל ישראלי. החוטים הבודדים האלה, כשהם שייכים לדבר ד' הכולל, מקבלים על ידי כך את קדושתם המיוחדת. ככל שהיחיד ירגיש את החיוניות השלמה של שייכותו לכלל ישראל, על ידי ראייתו "וראיתם אותו", יבוא על ידי כך לזכור "את כל מצוות ד'". מתוך הכלל יבוא אל הזהירות בפרטים.
ביציאת מצרים קיבלנו את ה"תכשיט" הראשון שלנו, את הפאר שעל ראשנו ועל ידנו. עכשיו, מתחילה יציאת מצרים חדשה. אחרי הדבר הנורא והאיום שקרה לנו, אחרי התמוטטות ההכרה, ההבנה והאמונה בשייכות העם לארץ בחטא המרגלים, אנו זוכים לחדש את ההליכה ממצרים לירושלים, שבמקום אחד עשר יום היא נמשכת ארבעים שנה. לכן כשם שביציאת מצרים קיבלנו תכשיט קדוש, את הפאר שעוטר את ישראל בתפארה, את התפילין שבראשנו ובזרוענו, כך עכשיו בהתחדשות עלייתנו לארץ חיינו, מתחדשת תפארתנו בסדר התלבושת המיוחדת שלנו. כתוצאה מן התסבוכת הנוראה של מעשה המרגלים, אנו זוכים עכשיו להתחדשות, שכלול והשלמה של יציאת מצרים, ויחד אתה מתחדשת, משתכללת ומשתלמת צורת התלבושת שלנו.
ציצית היא הסמל שלנו. "והיה לכם לציצית". יש לראות את הציצית: "וראיתם אותו", ומתוך כך "וזכרתם את כל מצוות ד'". "ראיה מביאה לידי זכירה" ולידי התקשרות חיונית עם התורה ומצוותיה. ציצית שקולה כנגד כל המצוות שבתורה [1]. מתחדשת כאן כל התורה כולה, כללותיה ופרטותיה, שהיא המשך של יציאת מצרים: "אני ד' אלהיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים". אחרי ההתמוטטות, מופיע סדר גאולה וחוזר בירור החשבון של "הבוחר בעמו ישראל באהבה" [2].

מקורות:
[1] נדרים דף כ"ה עמ' א'.
[2] ע"פ שיחות הרצ"י במדבר עמ' 145-6, 163-4.תגיות: קדושת הגוף | בגדים | ציצית | מצוות ציציתמאמרים נוספים מעלון פרשת שלח לך התשע"ג:
אני אוהב את הרב שלי - הרב שלמה אבינר
מושגים מבלבלים (ב) - הרב אלישע אבינר
ניתנה ראש- ונשובה!! - הרב אייל ורד
רוח אחרת - הרב חנוך בן פזי זצ"ל
בין טלית לציצית - הרב עזריאל אריאל

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: