ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וירא
פרשה נוכחית: חיי שרה
פרשה הבאה: תולדות
 


אין רשות לוויתורים!

הרב דוד לנדאו

אין לנו שום זכות לוותר על חלקים של ארץ ישראל, כי איננו בעלי בית על ארץ זו, ואיננו רשאים לעשות לנו 'מדינונת' קטנטנה בשם 'ארץ ישראל', חס ושלום. אנו שליחים של מיליוני יהודים. לפני זמן מה סיפר לי עסקן ציוני חשוב שיהודיה זקנה שיצאה מרוסיה, ניגשה אליו בווינה ואמרה לו: תחזיקו את כל אדמות ארץ ישראל בשבילנו, אל תוותרו על אף מטר, עוד מעט אנחנו באים.
אין שום אדם שהוא רשאי לעשות ויתורים טריטוריאליים על הארץ הזאת. האם קילומטרים אלה הם שלנו? האם מישהו בעל הבית עליהם? קילומטרים אלו שייכים לכל מיליוני היהודים שברוסיה, באמריקה ובכל העולם, לא פחות מאשר לנו. אנחנו פה נציגים של עם ישראל, ולא בעלי הבית הבלעדיים. איך לא מתביישים ממחשבת שטות זאת להסתפק במדינה קטנטונת. אין לשום אדם רשות לוותר על חלקי ארצנו זאת השייכת לכל מיליוני עם ישראל שבכל הדורות. זה חרפה ובזיון, וגם מצוות לא-תעשה מן התורה כפי הנוסח ההלכתי שבמסכת עבודה זרה: "לא תחנם", "לא תתן להם חניה בקרקע".
יש להמשיך בעשייה החשובה של ירושת הארץ, לעסוק בהתיישבות, ולהרבות ישובים, כהגדרה היסודית של הרמב"ן שהארץ הזאת תהיה בשליטה שלנו ולא לשממה. יש להרבות בהתיישבות חדשה, וכמובן לשפר ולחזק את ההתיישבות הקיימת כבר. ההתיישבות היא המשך של ירושת הארץ ואין בה מקום לשום ויתור. כל מה שהגויים פועלים על מנת להפריע, צריך לעמוד נגדו במסירות נפש, בעצה וגבורה למלחמה, בלא פחדנות. איננו משועבדים לאף אחד. כמובן, כדי לעמוד במצב זה יש צורך באומץ ובגבורה. יש צורך באמונה ובבטחון, ויחד עם זה בגבורה צבאית ובשֵׂכֶל, כמו שנאמר בישעיהו: "רוח עצה וגבורה", ולא פחדנות והשתעבדות לגויים. יש צורך בגבורה מוסרית של תורה ומתוך כך גבורה של תוקף ועוז. כל ארץ ישראל צריכה להיות תחת שלטוננו ולא לשממה. כמו ש"תורת ד' תמימה", כך גם ארץ ישראל צריכה להיות תמימה ושלמה .


תגיות: מסירת שטחיםמאמרים נוספים מעלון פרשת יתרו התשע"ד:
הוי כל צמא לכו למים - הרב דב ביגון
אריאל שרון גיבור ישראל? - הרב שלמה אבינר
חנוך לנער (סיום) - הרב אלישע אבינר
עשיתי דבר רע - הרב שלמה אבינר
שמרם, ברכם, טהרם. - הרב אייל ורד
וַיִּחַד - הרב חנוך בן פזי זצ"ל
בין 'אחר' ל'מתאחר' - הרב ערן טמיר
כי האדם עץ השדה - הדסה גהלי
לא יום ולא לילה - הרבנית טל רחמני

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: