ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ויצא
פרשה נוכחית: וישלח
פרשה הבאה: וישב
 


סמכות הורית - הכנה למתן תורה

הדסה גהלי


כפי שכתבתי, היכולת לאזן בין הורות סמכותית נחושה ומכוונת לבין גישה רגישה, קשובה ומתחשבת, היא הכרחית בעידן המודרני. הורים שיודעים לשלב בין גישה תקיפה אך גם רכה, הורים שיעזו לאמר "לא" נחרץ על אף התנגדותם של הילדים, אך גם שידעו ליצור קשר מכבד מבין ורגיש.
ילדים זקוקים להורים שיגדירו להם חוקים וגבולות וגם שיאהבו אותם וישמרו על אוירה טובה בלי לוותר על סמכותם.
באופן מעשי הורים אמורים לשלב בין שני דפוסי התמודדויות הסמכותית - הנחושה והרכה. מצד אחד הורים צריכים להיות מספיק קרובים לילד ומעורבים בתוך המשפחה כדי להכיר היטב את הצרכים שלהם ולהבין מה הם אוהבים. מי החברים הטובים שלהם, איך הם לומדים וכו'. מעורבות בחיי הילדים תאפשר להם לדעת מה הן היכולות שלו ומה נכון לעשות כדי לפתח אותן, לדעת את מגבלותיו ולהתחשב בהם, לכוון ולהנהיג אותם ברגישות וביעילות, מצד שני הורים גם צריכים להסתכל על המשפחה ממרחק כדי שיוכלו לקבוע מה הם סדרי עדיפויות של המשפחה, לקבוע מה מותר ומה אסור, לקחת בחשבון שיקולים חינוכיים. תפישת מרחק מהילד מאפשרת ראייה עניינית של הבעיות וטיפול נכון. בהרבה משפחות אימהות מעורבות יתר וקשה להן להתרחק רגשית מהילד, להפריד בין ההרגשות והרצונות של הילד לרגשות שלהן כהורה. הרבה פעמים הן מגיבות ופועלות בניגוד לרצונות ההתפתחותיים של הילד ובכך מעוררות התנגדות ועקשנות (למשל הצורך של הילד בעצמאות). התקרבות והתרחקות של הורים חשובה במצב שילד סובל או נפגע מחברו בגן; הזדהות רגשית של ההורה תקשה עליו לטפל בצורה יעילה בילד, מצד אחד עליו להיות מספיק קרוב שיוכל לחוש את כאבו ומצוקתו של הילד, שהוא מבין אותו, ותומך בו, מצד שני הוא צריך לתפוס מרחק בין העלבון של הילד להרגשותיו שלו כדי לא להיעלב עם הילד או במקומו כדי שיוכל לחשל את הילד ולתת לו חוסן נפשי, אחרת הוא רק יעצים את חווית הפגיעה ויחליש אותו.
סוגיה נוספת בהורות מנהיגה עוסקת בשאלה מורכבת לגבי דרכי הפעולה. מתי הם צריכים לקבוע ולהחליט בשביל הילד, מתי לאפשר לילד לקחת אחריות על מעשיו והחלטותיו. מצד אחד הם לא רוצים שהילד יציית בצורה עיוורת להוראותיהם לצד רצונם שהילד יגדל עצמאי. בגיל הילדות ההתלבטות גדולה בין הצורך להימנע מכפייה רבה, לבין הצורך להציב גבולות.
למעשה הצבת גבולות היא הדבר החשוב ביותר בתקופתנו. הורים מתקשים להציב גבולות וילדים לא אוהבים ומתנגדים לגבולות. הגבולות חשובים ביותר מבחינה נפשית הם יוצרים את התשתית לקבלת עול מלכות שמים.


תגיות: סמכות הוריתמאמרים נוספים מעלון פרשת נשא התשע"ד:
לכו ונשובה אל ה' - הרב דב ביגון
ללא חשש נצרות - הרב שלמה אבינר
היחס אל הספרוּת (ב) - הרב אלישע אבינר
מעמד הר סיני - הרב חגי לונדין
נהירו דכל עלמין. - הרב אייל ורד
אמונת חכמים - הרב דוד לנדאו
לתת - הרב חנוך בן פזי זצ"ל
מה שווה התורה שלי?! - הרב יוני לביא
הרואה סוטה בקלקולה - הרב עזריאל אריאל

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: