ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וארא
פרשה נוכחית: בא
פרשה הבאה: בשלח
 


זכור את אשר עשה לך עמלק... לא תשכח!

הרב דב ביגון

"וַיִּשְׁמַע הַכְּנַעֲנִי מֶלֶךְ עֲרָד יֹשֵׁב הַנֶּגֶב כִּי בָּא יִשְׂרָאֵל דֶּרֶךְ הָאֲתָרִים וַיִּלָּחֶם בְּיִשְׂרָאֵל וַיִּשְׁבְּ מִמֶּנּוּ שֶׁבִי" (במדבר כא א). רש"י מפרש: "יֹשֵׁב הַנֶּגֶב - זה עמלק שנאמר 'עמלק יושב בארץ הנגב' ושינה את לשונו לדבר בלשון כנעניים. ראו ישראל לבושיהם כלבושי עמלקים ולשונם לשון כנען".
ההבדל בין העמלקים לכנענים הוא שהעמלקים מטרתם להשמיד חלילה את ישראל באשר הם. כך ניסו לעשות מיד כשיצאנו ממצרים במלחמת עמלק הראשונה בה ניצח יהושע בן נון, וכך ניסו לעשות כל ה'עמלקים' וההולכים בדרכם לאורך כל הדורות, כהמן הרשע בימי מרדכי ואסתר וכצורר היהודים מגרמניה ימח שמו וזכרו לפני דור באירופה, וממשיכיו הצוררים האנטישמים למיניהם המרימים ראש לצערנו גם בדורנו זה ובראשם מנהיג אירן המכריז השכם והערב על שאיפתו להשמיד את ישראל ח"ו, וגם מתכונן לזה באופן מעשי.
לעומת העמלקים הרוצים בהשמדת העם היהודי בכל מקום ובכל זמן, שאיפת הכנענים במלחמתם נגד ישראל היא למנוע את כיבוש ארץ כנען בידי ישראל, לכאורה מטרה לגיטימית של כל עם המתנגד לבאים לכבוש את ארצו. אולם מלך ערד, לשונו היתה 'כנענית' וכביכול יצא למלחמה על מנת להגן על ארצו מפני כיבושה, אבל באמת, מטרתו היתה 'עמלקית' דהיינו לפגוע בעם ישראל, להשפילו ולחסלו ח"ו.
נכון לעכשיו, גם בימינו ממש המציאות מאד דומה למלחמת ערד. הערבים באים בטענה הכנענית שהם נלחמים ב'כיבוש', ולצערנו ולבושתנו הצליחו לשכנע גם חלק מהמנהיגים שלנו, עד כדי כך שהתפתו לחשוב שהקמת מדינה לערבים תבטל את ה'כיבוש' ויבוא שלום על ישראל. אבל באמת, הערבים מטרתם היא 'עמלקית', דהיינו חיסול מדינת ישראל ח"ו. לקיחת חיילינו בשבי בלבנון וברצועת עזה, מטרתה בראש ובראשונה להשפילנו כאומה וכמדינה, בדיוק כפי שעשה אז מלך ערד עם השפחה. השבויים החטופים, זה לא עניין פרטי של משפחתם, אלא הם יצאו למלחמה בשליחות האומה, והחזקתם בשבי היא השפלה לכל האומה. עלינו להתנער מטענת ה'כיבוש' של אויבינו, להסיר את המסכה מעל פניהם ולהבין שאנו עומדים מול אויב אכזרי הרוצה בהשמדת עם ישראל בכלל ומדינת ישראל בפרט, כשם שניסו לעשות זאת כל האנטישמים בכל הדורות. עלינו לזכור ולא לשכוח את מגמתם האמתית של אויבינו "זכור אשר עשה לך עמלק בדרך בצאתכם ממצרים... לא תשכח".


תגיות: עמלקמאמרים נוספים מעלון פרשת חוקת תשס"ז:
העם עם שדרות - הרב שלמה אבינר
"ראשונים כמלאכים" - הרב יורם אליהו
אידיאולוגיה וחינוך (ב) - הרב אלישע אבינר
"אנשי הקצה" - הרב ערן טמיר
תשועה בְּרַב יועץ - חלק א - הרב ליאור אנגלמן

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: