ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וישלח
פרשה נוכחית: וישב
פרשה הבאה: מקץ
 


הנה עשו אחיך מתנחם לך להרגך

הרב דב ביגון


"ויאמר עשו בלבו יקרבו ימי אבל אבי ואהרגה את יעקב אחי, ויוגד לרבקה את דברי עשו בנה הגדול ותשלח ותקרא ליעקב בנה הקטן ותאמר אליו הנה עשו אחיך מתנחם לך להרגך" (בר' כז, מא-מב). רבקה אמנו, כאשר הוגד לה ברוח הקודש שעשו מהרהר בלבו להרוג את יעקב, מזדרזת לומר ליעקב "עשו אחיך מתנחם לך להרגך…" דהיינו - "נחם על האחוה לחשוב מחשבה אחרת להרגך, כי רק בהריגתך הוא מתנחם" (רש"י שם).
רבקה אמנו הצדקת, שהיתה בת רשע ואחות רשע ומקומה בתוך אנשי רשע, היתה אשה פקחית ונבונה שידעה להכיר את המתחולל בלבם של רשעים ולהתמודד עם מזימותיהם. היא לא היתה נאיבית החיה באשליות ובהזיות. היא מכירה את עשו בנה הרשע, שמראה עצמו כאילו רוצה באחווה ושלום ובאמת מחשבות הריגה ורצח בלבו.
נכון לעכשיו, המחשבה "ואהרגה את יעקב אחי" מקננת בלבם של צאצאי עשו וישמעאל, ולאורך כל הדורות מאז ועד היום הם מתאמצים להוציא אותה אל הפועל ברציחתם של מיליוני יהודים כשם שעשו בשואה הנוראה, וכפי שאנו רואים זאת כמעט יום יום בפיגועי טרור נגד יהודים בארץ ובעולם, בילדים נשים וזקנים, ובפיגוע הנורא השבוע בבית כנסת בהר נוף בו נרצחו יהודים, מצאצאיו של "יעקב איש תם יושב אהלים", על ידי פראי אדם צמאי דם שמתנחמים בדם יהודי שנשפך (רש"י שם).
תשובתנו למזימתם ולמעשי הרצח של היהודים צריכה להיות "הבא להרגך השכם להרגו". יש להרתיע את אויבי ישראל, ואת האנטישמים בעולם, להכות בהם ובשולחיהם עד שתיפול עליהם אימה ופחד ויתייאשו מהמחשבה לפגוע ביהודים ולחסל את מדינת ישראל ח"ו. יש לחזק את כוחה הצבאי והכלכלי של מדינת ישראל, ובעיקר יש לחזק את רוח האומה ואחדותה על ידי שיבה לשורשים היהודיים המאחדים אותנו.
עם ישראל למוד הסבל והייסורים, עם הנצח הקם לתחייה בארץ החיים, יידע להשיב מלחמה נגד אויבינו ויתקיימו בהם דברי הנביא מלאכי "ואת עשיו שנאתי ואשים את הריו שממה ואת נחלתו לתנות מדבר" (מלאכי א ג).
בציפייה לישועה השלמה


תגיות: שנאת ישראלמאמרים נוספים מעלון פרשת תולדות התשע"ה:
הלכה קבועה או קשובה - הרב שלמה אבינר
חברוּת בתנועת נוער - הרב אלישע אבינר
גדלות האשה - הרב דוד לנדאו
אמת עקבית עם האחיזה בעקב - הרב אלישע וישליצקי

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: