ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: כי תצא
פרשה נוכחית: כי תבוא
פרשה הבאה: נצבים
 


בחירות - חגיגה או הרס?

הרב אלישע אבינר

מאמר זה מופנה אל ראשי המפלגות, נבחרי הציבור, הפעילים הפוליטיים, העסקנים המפלגתיים, וגם אל הרבנים ואנשי הרוח המלווים את המפלגות ומורים להם את הדרך.
הבחירות בפתח. בעוד זמן קצר תקום ממשלה חדשה בישראל. אנחנו מתפללים שהממשלה שתיבחר תמלא את שליחותה בנאמנות לטובת כלל ישראל, ואור חדש על ציון יאיר. אבל עד יום הבחירות הגורלי, עוברת החברה הישראלית תהליך לקראת הבחירות, הכולל תעמולת בחירות אינטנסיבית המנסרת בחלל עולמנו. קולה של תעמולת הבחירות הוא כל כך חזק עד שאי אפשר לברוח ממנו. גם אם נשים אטמי אוזניים, קולה יגיע אלינו.
יש הרואים בבחירות עצמן ובתהליך המוביל אליהן, חגיגה דמוקרטית ארוכה. כל אחד יכול להשפיע בקלפי וכל אחד יכול להשמיע את דעתו ולשכנע את זולתו. לאמיתו של דבר, זה הרבה יותר מחגיגה דמוקרטית, זו מהפכה היסטורית - אחרי אלפיים שנות גלות, עם ישראל חזר להיות חבר בקהילת העמים ובוחר בצורה עצמאית את דרכו. הבחירות הן אחד מסימני הגאולה, הן מעידות שפסק שעבוד הגלויות (השעבוד לאומות העולם). לכן, למרות המתח שמאפיין כל מערכת בחירות, אנחנו מקבלים אותה בעין טובה ורואים בה ביטוי נוסף לגאולתנו הלאומית.
אבל, התהליך לקראת הבחירות עלול להפוך מחגיגה לקטסטרופה, בלא שום קשר לתוצאות הבחירות. אם התהליך הוא סדרה ארוכה של התכתשויות ועלבונות הדדיים בין המפלגות, בין נציגיהן ועסקניהן, תצא ממנה החברה הישראלית פגועה, צולעת ופצועה, גם אם תוצאות הבחירות יהיו "טובות". כלומר, התהליך עלול להזיק כל כך עד שהוא יאפיל על הרווח שבהשגת המטרה. הניתוח הצליח אבל החולה מת.
הקולות שנשמעים לאחרונה גם אצלנו, במסגרת תעמולת הבחירות, צורמים מאוד ואינם מבשרים טוב. "קול העם בְּרֵעֹה... קול מלחמה במחנה". בלהט התעמולה, נדמה שהותרה הרצועה. האם אמנם מותר לפגוע, לבזות, להכפיש או להשמיץ אנשי רוח ואנשי מעשה כשהם מן המפלגה המתחרה?! עדיין ממשיכים לדבר על ערך האחדות ואיסור המחלוקת, אך יש מי שמוצא "היתר" להשמיץ ולהאשים... כי העיקר הוא השגת המטרה (הגדלת מספר התומכים במפלגה)...
אבל, הנזק החינוכי הוא בלתי ישוער. הדור הצעיר מאזין לצערנו לשיח הקלוקל ולומד לזלזל, לומד שהמטרה מקדשת את האמצעים, לומד שהערך של כבוד תלמידי חכמים וכבוד מנהיגי ישראל הוא סיסמה ריקה, ותמיד אפשר להצדיק השמצות של הזולת. ועוד, אם המכפישים מתיימרים לבוא בשם התורה (רוממות התורה בגרונם), הנזק החינוכי כפול ומכופל. "מה הבריות אומרות?" - בני הנוער - "אוי לו לפלוני שלמד תורה... ראו כמה מקולקלין מעשיו וכמה מכוערין דרכיו!" (יומא דף פו א).
הפצע הרוחני לא יתרפא למחרת הבחירות אלא ייקח דור עד שהצלקת תיעלם.
מאשימים את אלו שאינם נאמנים לארץ ישראל ומאשימים את אלו שאינם עושים די בתחום החקיקה הדתית. אין חולק שהחקיקה הדתית חשובה לשמירת אופיה היהודי של המדינה ואסור לפקפק בנחיצותה. זה דורש מאמץ ומאבק עיקש. אבל כל חוק, אפילו החשוב ביותר, הוא מסגרת חיצונית בלבד. לעומת זאת, ההכפשות שורפות את הנשמה, את הפנימיות. ומה תועיל המסגרת אם תיעדר נשמה?!
רבנו הגדול, מרן הראי"ה קוק זצ"ל לימדנו שההתמקדות בביקורת כלפי הזולת היא סימן לחולשה. מפלגה או תנועה שדרכה בטוחה בפניה ומשנתה עשירה איננה נזקקת לביקורת על המפלגות/התנועות המתחרות. היא מתארת את עושרה הרעיוני ואת הישגיה בשדה המעשה, ועל ידי זה היא שובה את הלבבות ומגדילה את שורותיה. תנועה שהיא דלה ברעיון ובמעשה, ואיננה יכולה להתגאות בעצמה, פונה אל הביקורת במטרה להוכיח שמתחריה דלים ממנה.
לכן קרא מרן הרב זצ"ל למפלגות השונות בימיו לעזוב את הביקורת ולהתמקד בדגל המיוחד שהן נושאות. קריאתו של הרב עדיין רלוונטית. כל תנועה תרים את דגלה ותאדיר אותו, יראו בני הנוער ויתרשמו, יושפעו מכל הדגלים, יבחרו על פי נטיית ליבם את הדגל הקרוב להם, ויחד עם זה יידעו להכיר ולהוקיר בערך של הדגלים האחרים.
המצב הנוכחי דורש תיקון מהיר. אם חפצים אנחנו בהמשכיות, אסור לנו לפגוע בנפשם של בני הנוער. הראיה לטווח הרחוק גוברת על האינטרסים המידיים.
לתגובות: [email protected] . לב אבות - קו חם (חינם) להורים של מתבגרים. המשיבים בקו: רבנים, פסיכולוגים ויועצים. טל': 02-9973232. אתר "לב אבות" - evavot.org.ill באתר - מאמרים ושיעורי וידיאו מפי אנשי חינוך, רבנים ופסיכולוגים.


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: