ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וארא
פרשה נוכחית: בא
פרשה הבאה: בשלח
 


שבת הגדול - בימים ההם ובזמן הזה

הרב דב ביגון

"שבת שלפני הפסח קורין אותו שבת הגדול מפני הנס שנעשה בו" (שו"ע אור"ח תל, א) ומה היה הנס? "שבשנה שיצאו ממצרים היה עשרה בניסן בשבת, ולקחו כל אחד מישראל שה לפסחו ככתוב 'בעשור לחדש הזה ויקחו להם איש שה לבית אבות וגו". והמצרים ראו זה ושאלום: למה זה לכם? והשיבו לשחטו לשם פסח במצות השם עלינו והיו שיניהם קהות על ששוחטין אלוהיהם ולא היו רשאים לומר להם דבר. על נס הגדול הזה קבעו לקרא את השבת שלפני פסח שבת הגדול" (משנה ברורה שם).
פעם ראשונה בהיסטוריה שישראל יוצאים נגד המצרים, ששעבדו אותם מאות שנים, ונגד אמונתם, בגלוי ובלי פחד ואימה שאפיינו אותם לפני כן. פעם ראשונה שהעם היהודי טעם את טעם החירות והחופש.
הם עשו זאת לא מתוך שאחזו בנשק ונלחמו במצרים, אלא מתוך אמונתם בשי"ת וביכולתו להושיעם, גם כשהם נמצאים בחשכת גלות מצרים הנוראה. הנס הגדול התגלה בסיעתא דשמיא שהיתה לעם ישראל "שבשפלנו זכר לנו כי לעולם חסדו" (תהילים קלו) - מרוב אהבתו לבנו בכורו.
נכון לעכשיו, מאז טעמנו את טעם החירות הראשונה בשבת שלפני יציאת מצרים, עם ישראל צועד במעלה הדרך אלפי שנים, עם עליות וירידות, בית ראשון, בית שני, אלפיים שנות גלות ועד היום הזה, שבו אנו זוכים לשוב לארץ ישראל ולטעום את טעם החופש והחירות בארץ חיינו. כדברי הנביא: לָכֵן הִנֵּה-יָמִים בָּאִים, נְאֻם ד'; וְלֹא-יֹאמְרוּ עוֹד חַי ד', אֲשֶׁר הֶעֱלָה אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם כִּי אִם-חַי ד', אֲשֶׁר הֶעֱלָה וַאֲשֶׁר הֵבִיא אֶת-זֶרַע בֵּית יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ צָפוֹנָה, וּמִכֹּל הָאֲרָצוֹת, אֲשֶׁר הִדַּחְתִּים שָׁם; וְיָשְׁבוּ, עַל-אַדְמָתָם" (ירמיהו כג). וכדברי החכמים האומרים לבן זומא: לא שתיעקר יציאת מצרים ממקומה אלא שתהא שעבוד מלכיות עיקר ויציאת מצרים טפל לו. כהיום הזה...
בברכת חג פסח כשר ושמחתגיות: שבת הגדולמאמרים נוספים מעלון פרשת צו התשע"ה:
אני מתגעגע אל נשמתי - הרב שלמה אבינר
פולמוס חינוך הדור (ב) - הרב אלישע אבינר
המצפן... - הרב ערן טמיר
אבא בליל הסדר - ד"ר מיכאל אבולעפיה
כֵּיצַד אוֹשִׁיעַ - הרב שלמה אבינר
זה לא אנחנו. זה הוא! - הרב ליאור אנגלמן

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: