ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: במדבר
פרשה נוכחית: נשא
פרשה הבאה: בהעלותך
 


אוניברסיטה כשרה, צבא כשר, עם כשר

הרב שלמה אבינר


[ראיון ]

ש: מה עדיף, אוניברסיטה רגילה שבה נפגשים יחד דתיים וחילוניים או מכללה נפרדת לדתיים?
ת: באופן עקרוני ודאי עדיף שנלמד כולנו יחד, כי אנו עם אחד. אבל בתנאי שאין זה מקלקל את יראת השמים. לכן אם יש קלקולים בתכנים הנלמדים, קלקולים בתרבות הכללית השלטת שם, וכן אם יש עירוב בנים-בנות, אז מכללה כשרה עדיפה. יראת שמים חשובה מכל.
ש: אבל במכללות לא לומדים את כל המקצועות, אז הדתיים יפסידו מקצועות חשובים.
ש: נכון. ריבוי דעת הוא באמת חשוב, אך להיות ישר וטוב חשוב יותר. יתר על כן, כל ברכתה של הדעת תלויה בכך שהאדם הנו טוב. ללא זאת, הוא עלול להשתמש בה לרעה. מרן הרב קוק מסביר באורות התשובה שהחטא מטמטם את אור השכל (י ה). וכן הוא כותב: "יתעסקו המדעים איך להוציא מן הכח אל הפועל את כל הפרטים, שהרצונות הטובים והישרים השולטים בעולם שואפים אליהם, והם הם כל צרכי החיים ההגונים החמריים והרוחניים, אבל מרום פסגת מטרתם הכללית צריך להיות עדינותו של הרצון עצמו" (שם טו ב).
ש: לא כולם מבינים את זאת?
ת: מבינים. גם גויים ישרים מבינים זאת. ההומאניסט רבלה Rabelais כתב: מדע ללא מצפון אינו אלא חורבן הנשמה. והוא אומר זאת בשם שלמה המלך!
ש: באמת?!
ת: כן. זה תרגום לשונו: "...אבל לפי דברי החכם שלמה, דעת אינה נכנסת לנשמה זדונית, וחכמה ללא מצפון אינה אלא חורבן הנשמה, לכן מתאים לך לעבוד, לאהוב ולירא את ד', ולמסור לו כל מחשבותיך וכל תקוותיך. ועל ידי אמונה מלאת חסד, להיות נאמן לו, כך שלעולם לא תסטה ממנו על ידי החטא".
ש: בשביל גוי זה מכובד מאוד... אבל אם איני טועה, הרב עצמו למד באוניברסיטה בחוץ לארץ...
ת: כן. שבע שנים. אבל לא גרתי שם ולא התחברתי שם. כמובן היו לי יחסי כבוד ונימוס עם כולם אבל לא מעבר לזה. חיים חברתיים מצאתי בתנועת בני עקיבא שבה הייתי חבר בלב ונפש.
ש: ולא היו בנות באוניברסיטה?!
ת: למדתי מתימטיקה ופיסיקה. שם לא היו בנות. רק שנה אחת היתה בת אחת בלבד, היא ישבה בקצה של האולם, אני התיישבתי רחוק ממנה, ולא נוצר שום קשר. מובן שלא השתתפתי באף אירוע חברתי מכל סוג ואין לי מושג מה קרה שם.
ש: גם אצלנו באוניברסיטה זה יכול להיות ככה?
ת: יכול, אך לצערנו זה לא כך. לימדתי שנתיים בבר אילן. ביקשו ממני, וכיוון שבתי למדה שם, נעניתי מתוך הכרת טובה. לצערי העמוק, התביישתי במה שראיתי שם, על אף שהיא מוגדרת כאוניברסיטה דתית.
ש: אם איני טועה, הרב גם שירת בצבא בחוץ לארץ. איך היה שם? אני מרשה לעצמי לשאול, כי בזמן האחרון יש תלונות חמורות ביחס לצניעות בצה"ל.
ש: אכן. שירתתי שירות מלא, כלומר 16 חודשים, כמהנדס אלקטרוניקה. אך לא נפגשתי מעולם ביחידה מעורבת חיילים-חיילות. לפעמים הייתי מסדר משהו אצל איזו פקידה או קצינה, אך לא מעבר לזה. ובל נתבלבל ונחשוב שהצרפתים הנם צנועים. רחוק מכך! אלא הם הבינו שצבא מעורב לא יתפקד!
ש: לא היו שם אירועים חברתיים בעייתיים?
ת: אין לי מושג. אולי היו, אך לא כפו להשתתף בהם כמו פה. צבא לא נועד לספק תרבות, אלא להילחם. ובודאי לא היו אימונים משותפים. מה שקורה עתה בצבאנו האהוב, זה טירוף. ד' ירחם. נקווה שצה"ל יעשה תשובה מהר. אוניברסיטה כשרה, צבא כשר עם כשר.
ש: אמן.

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: