ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: במדבר
פרשה נוכחית: נשא
פרשה הבאה: בהעלותך
 


מרד בר מצוה

הרב שלמה אבינרמגיל בר מצוה אדם הינו עצמאי על פי ההלכה וכן בת מגיל בת מצוה. כמובן, אין זאת אומרת שהוא פטור מכיבוד הורים. גם אדם זקן חייב. גם אדם חכם חייב. אפילו משה רבנו כיבד את חותנו יתרו כפי שמסופר בתורה.
אך הוא עצמאי ואינו משועבד להוריו, ואם יש דבר לא תקין, רשאי הוא למרוד, כמובן דרך כבוד וענווה, אך רשאי הוא לפלס את דרכו כפי רצונו, והכל כפי הדרכת התורה.
אחד הדברים שראוי מאוד לנוער בר מצוה ובת מצוה למרוד, הוא במסיבות בר-מצוה היקרות, שהן בזבוז כסף משווע. נכון שסעודת בר מצוה או בת מצוה מוגדרת כסעודת מצוה, אך לא כתוב באף מקום שסעודה כזאת צריכה להיות בזבזנית.
על כל פנים, זו אופנה חדשה, ובכגון דא, אפשר לומר שהימים שעברו היו טובים יותר מימינו אלה.
אבי ז"ל סיפר, שכאשר עשה בר מצוה, הוא עלה לתורה ביום שני או חמישי, ואחרי התפילה שתו קצת יי"ש ואכלו חתיכת עוגה, ובכך הסתיימה החגיגה. וגם אם רצו, לא יכלו לעשות יותר כי היו עניים, ולפעמים חסר אוכל בבית.
ב"ה בימינו אין רעבים במדינת ישראל - אם כי יש עניים שאוכלים רק לחם, אטריות ואורז, שזה מאוד לא בריא - אך יש אנשים שלא יכולים להרשות לעצמם חגיגות בר מצוה או בת מצוה יקרות, ובכל זאת הם נאלצים לנהוג כן בגלל לחץ חברתי, שלא יגידו שהם קמצנים. וגם בנם או בתם יתביישו מפני החברים בכיתה או בסניף שזכו לאירוע מפואר.
האמת היא שבעיה זו קיימת לא רק במסיבות בר מצוה או בת מצוה, אלא גם בחתונות, בברית מילה, בפדיון הבן, בזבד בת, בחנוכת בית, בהכנסת ספר תורה ועוד ועוד. וגם על זה אנו בוכים. אנשים נכנסים לחובות אדירים, ולפעמים מתוך כך ללחץ נפשי ולנזק בריאותי. אגב, בספר חיי אדם, בסוף הלכות ספר תורה, הוא מצטער על כך שעושים חגיגות שלמות על כתיבת והכנסת ספר תורה, וקל וחומר על הסעודה הנלווית, ושעדיף לתת את הכסף ללומדי תורה, שהרי מטרת התורה היא להיות נלמדת ולא להיות סיבה למסיבה.
על כל פנים לגבי בר מצוה ובת מצוה, הורים עניים נאלצים להוציא הוצאות מרובות, בגלל לחץ חברתי. לכן זו הזדמנות עבור הנוער היקר בארצנו למרוד מרד ולהחליט על נוהל אחיד לכולם כדי לחסום לחץ חברתי. כל הנוער יחליט למשל שההוצאות לא יעלו על 500 שקל וגם זה הרבה. אפשר שכל כיתה תחליט או כל שבט יחליט, וכמובן יעמדו בזה. ובאשר למשפחות העשירות, שלא חסר להם כסף בחסדי ד', טוב יעשו אם יתנו לעניים את הכסף שתכננו להשקיע בבר מצוה או בבת מצוה. טוב יותר להאכיל רעבים מאשר לפטם שבעים.
זה יהיה "מרד קדוש". פעם כינו בשם זה את הקמת הפועל המזרחי שהיה ענף סוציאליסטי של המזרחי, מהלך שבוצע על ידי ר' שמואל חיים לנדאו, הנקרא שח"ל. גם כאן זה יהיה מרד קדוש באותו כיוון, כלומר לטובת מעוטי היכולת ונגד הבזבזנות.
ואולי המבוגרים יראו וילמדו מהנוער. וגם כאשר אותם בני נוער יתבגרו אולי לא יסורו מן הדרך הטובה הזאת.


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: