ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


אנשי השדה

הרב חגי לונדין

פרשת תולדות מפגישה אותנו עם אישיותם של יצחק ורבקה. חכמים מתבטאים 'שאברהם נקרא הר ויצחק נקרא שדה'. אברהם אבינו הוא פורץ דרך חדשה. עולה על פסגת הר שאף אחד לא כבש לפניו; אברהם נקרא 'עברי' כי 'כל העולם מעבר אחד והוא מהעבר השני'.
יצחק לעומת זאת הוא איש שדה. הוא ממשיך בטבעיות את דרכו של אברהם. שדה הוא שטח מישורי שלא צריך לכבוש אותו אלא פשוט לעבד אותו - לחשוף את מה שנמצא מתחת לאדמה; את מה שיש בתוך הלב; את האוצר שמתחת לגשר.
גם רבקה היא 'אשת שדה' - צומחת בטבעיות בחברה שמשדרת מסרים הפוכים - ובלי עימותים גדולים מדי - פשוט גומלת חסד ומוצאת עצמה במקום אחר. גם חיבור האהבה בין רבקה ליצחק נחשף בטבעיות כאשר יצחק יוצא 'לשוח בשדה'.
יחד עם המבט שמביט על ההרים הגבוהים - יש צורך גם בפשטות ארצית. התנהלות שקטה ורגועה בתוך מרחבי שדה החיים. כדי שהחיים יביאו להופעת השאיפות האדירות והחלומות הגדולים - צריך שהאדם יתחבר לטבעיות הזורמת של חייו. למצוא את נקודת ההשקה בין האידיאלים העתידיים לבין המקום הנוכחי שלי בחיים.
יעקב אבינו הוא כבר שלב נוסף: 'יושב אוהלים' - הזוהר הקדוש אומר שהאוהל של יעקב נטוע בין ההר לבין השדה. בין השאיפות לבין ההתנהלות הארצית. המשפחה הישראלית השלמה היא סולם מוצב ארצה שראשו מגיע השמימה.

לדבר תורה שבועי מצולם ומשוכתב מהרב לונדין - ניתן לשלוח הודעת וואטסאפ (!) למספר 0545753771


תגיות: פרשת תולדותמאמרים נוספים מעלון פרשת תולדות תשע"ח:
חייל שמור על צה"ל - הרב שלמה אבינר
קנאה ועין טובה - הרב יורם אליהו
בדיחידוש - הרב יואב מלכא
ברית יהונתן ודוד - הרב יואב אוריאל
אהבה זוגית וחינוך - ד"ר מיכאל אבולעפיה

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: