ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: האזינו
פרשה הבאה: בראשית
 


לשבת בשלוה ?

הרב חגי לונדין

דבר תורה קצר לפרשת וישב

על המילים 'וישב יעקב' דורשים חכמים בבראשית רבה: 'ביקש יעקב לישב בשלוה... אמר הקב"ה: לא דין לצדיקים מה שמתוקן להם לעולם הבא אלא שמבקשים לישב בשלוה בעולם הזה?... קפץ עליו רוגזו של יוסף'.
הרצון לשבת בשלוה הוא רצון אנושי עתיק יומין, לראות 'איך הכל מסתדר' ו'הכל רגוע'. השאיפה לשקט ושלוה היא שאיפה לחיים שקטים, ללא מהומות, ולכן ישנה בה סכנה של שטחיות וחד-ממדיות. חוסר יכולת להבחין בגוונים שונים במציאות הוא תוצר הכרחי של הרצון לשקט, שהכל יראה ויתנהג אותו דבר. סוג של כבדות. יוסף לובש כתונת פסים שמבטאת בגד שעוטף את כל הגוף אולם מורכב מגוונים שונים וכוחות שונים. בניגוד למעיל, כותנת היא בגד קל. בגד שאינו מכביד על הגוף אלא מאפשר לכל איבר בגוף להרגיש משוחרר ולבטא את עצמו באופן ייחודי. יוסף, דורשים חכמים, 'שואל בשלום בני השפחות'. הוא לא מבזה שום כוח. הוא מסוגל לפעול בתוך הכוחות המסובכים של מצרים 'ולהחיות עם רב' - גם מצרים, גם בני משפחתו, גם בעלי חיים, גם דומם. כל חייו של יוסף הם שרשרת אחת גדולה של הוצאת כוחות שונים אל הפועל.
בית יעקב מגיע לשלמותו רק כאשר הוא מכיל בתוכו את כוחו של יוסף, ומשיח בן דוד מגיע לשלמותו רק כאשר קודם לו משיח בן יוסף.
.
לדבר תורה שבועי מצולם ומשוכתב מהרב לונדין - ניתן לשלוח הודעת וואטסאפ (!) למספר 0545753771מאמרים נוספים מעלון פרשת וישב התשע"ח:
מגדילים את האור - הרב דב ביגון
שו"ת קטן לחנוכה - הרב שלמה אבינר
אדם נקרא... - הרב דוד לנדאו
דמות דיוקנו של אבא - הרב יורם אליהו
בדיחידוש - הרב יואב מלכא
רגע קטן של אור - נתן קוטלר

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: