ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: תצוה
פרשה נוכחית: כי תשא
פרשה הבאה: ויקהל, שקלים
 


"ויסעו ויחנו" - מסעות חיינו

הרב יורם אליהו

"אלה מסעי בני ישראל". התורה מפרטת לנו באריכות את 42 המסעות שעברו בני ישראל במדבר. ותמהו המפרשים למה האריכות הזו, ומדוע הם נכתבים בלשון הווה כאילו הם מתרחשים עכשיו? האור החיים הקדוש מבאר "שהליכת ישראל במדבר הייתה לברר ניצוצות הקדושה" וביאר זאת הנתיבות שלום, שחטא אדם הראשון גרם ערבוב של רע וטוב בעולם, וישראל, בכל מקום שהגיעו אליו, בררו והעלו את המצב הרוחני במקום. ומדוע היו מקומות שחנו בהם זמן קצר והיו מקומות ששהו זמן רב? עונה על-כך האור החיים הקדוש שזה היה כפי מה שצריך לברור את ניצוצות הקדושה שישנם במקום ההוא, להעלות ולתקן את המציאות הרוחנית במקום. אז אם הייתה נצרכת עבודה מרובה ובירורים גדולים נשארו שם זמן רב, וכאשר סיימו את השליחות במקום המשיכו הלאה. במקומות שנדרשה עבודה קלה יותר התעכבו זמן קצר בהתאם לצורך.
הנתיבות שלום מוסיף ומלמד שמסעות כאלה ישנם גם אצל כל אחד ואחד מאיתנו. "כך כל יחיד עובר בימי חייו מ"ב מסעות לפי ערכו ודרכו". מטרת המסעות לטהר את עירוב הטוב והרע השייך אליו לפי שורש נשמתו, ולכן כתבה התורה את המסעות בלשון הווה לומר שזה דבר תמידי שקיים הן בכל דור מצד תהליכי הגאולה שהדור עובר, והן ביחיד שיש לו מסלול מסעות שהוא צריך לעבור, ודרכם הוא מוציא מן הכוח אל הפועל את כוחותיו בדרך אל תכלית ייעודו.
כבר בהיות ילדינו צעירים בשנים מזומנים להם מסלולי חיים ומסעות שונים. החל מהגן והמשך בבית הספר, בישיבה/אולפנה וכדו', וכן בדרך לסלילת חייהם בתחום הנישואין והעבודה ועוד ועוד. לא תמיד ברורה הדרך, ולא רואים את סופו של המסע, אך זאת יש לדעת, כל מסלול בחיינו, כל נתיב וכל פיתול, הינם מלאי תכלית ומשמעות. תפקידנו לחפש בכל תחנה מה ה' רוצה מאיתנו, וכיצד דווקא במקום הזה אנו מבררים ומעצימים את ייעודנו ויכולותינו. עלי למצות את התחנה שאני נמצא בה להבין היטב מה היא באה ללמד אותי ואז להמשיך הלאה. רק במצב כזה יבנה הנער בצורה שלמה קומה על-גבי קומה
הדרך הזו, שמוארת בכל תחנותיה, תוביל אותנו ואת ילדינו שלמים יותר אל היעד.
יהי רצון שנזכה בכל מסע ומסע ללמוד ולהבין את מטרותיו ואת תפקידנו בו. וביחיד כן בכלל, שנזכה במהרה להגיע את היעד - אל בניין בית המקדש והגאולה השלמה.

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: