ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: בהר
פרשה נוכחית: בחוקותי
פרשה הבאה: במדבר
 


האם צריך ללמוד אמונה? / הרב נסים שי ויטנברג
יש אנשים שמסתפקים באמונה שבלב כביכול ואומרים "אני יש לי אמונה תמימה..." אין הם רואים צורך בלימוד אמונה, כי כך אולי נוח יותר. ועוד, יש מי שטוענים שללמוד ענייני אמונה בה' זו דווקא אינה מעלה ומדרגה טובה... באומרם "כתוב בפירוש תמים תהיה עם ה' אלוקיך, כך היתה הסבתא רבא שלי, וכי היה משהו רע באמונה שלה?" אלו רואים אמונה תמימה כאמונה פשוטה שלא נצרכת לשכל כלל.
נדמה כי 'תמים' היא מילה שנזרקת באוויר הרבה בשיעורי אמונה, אבל מהי באמת אותה תמימות? והאם אמנם צריך ללמוד אמונה?
על יעקב אבינו כתוב "איש תם יושב אהלים", האם יעקב היה תם כמו זה מההגדה של פסח, או תמים מלשון פתי כמו שמתרגמים היום את המילה הזאת?! ברור שלא...
הרמב"ן בפרשתנו (דברים יח ג) מביא את תרגום אונקלוס וזה לשונו "שלים תהא בדחלתא דה' אלהך (-שלם תהיה ביראתך את ד' אלקיך) שלא תהיה חסר ביראתו, כי 'תמים' הוא השלם בדבר, כמו שה תמים שאין בו מום ושום חסרון", וכך גם פירש הספורנו שם. כלומר, מיהו התמים? מי שאמונתו שלמה. אמונה שלמה משמעותה שהיא בלי שום חיסרון, לא רק במחשבה אלא גם במעשה, כמו שמפרש ר' נחמן על הפסוק "ויהי ידיו אמונה" - "יֵשׁ אֱמוּנָה שֶׁהוּא רַק בַּלֵּב וְהָעִקָּר שֶׁ צָּרִיך לִהְיוֹת לָאָדָם אֱמוּנָה כָּל כָּך עַד שֶׁיִּתְפַּשֵּׁט בְּכָל הָאֵיבָרִים". יוצא מכאן, שאמונה תמימה-שלמה היא אמונה שמביאה אותנו לידי מעשה, בדומה למה שמוכר לנו מחיי היומיום הגשמיים, שכשאדם מאמין במשהו הוא "הולך איתו עד הסוף".
אז איך מגיעים לאמונה תמימה? הרב זצ"ל (שיום ההילולא שלו חל השבוע) אומר בהקדמה לספר מוסר אביך, וחוזר על זה גם בספר עצמו, שבלי לימוד רציני ומעמיק של ענייני אמונה לא ייקבע בלבו של אדם עניין האמונה, וז"ל: "נראה שאי-אפשר לצאת ידי חובה בענין חובות הלב רק אם יסדר ספר לעצמו בלימודים הדרושים לו בזה, בין הפרטיים ואפי' הכוללים ג"כ יותר, יבין ע"י מה שיחדש בהם מרוחו, ומי שהוא כבר באופן זה של הדעת, שיכול להעריך מערכה שכלית בעצמו, אי-אפשר לו לבוא אל השלמות אם לא יעבוד בשכלו בזה". מעין הדברים האלו גם כתב הרמח"ל בהקדמה למסילת ישרים.
נחזור אם כן לשאלה הראשונה. ממש כשם שצריך ללמוד כל דבר בעולם שרוצים לממש אותו בפועל, כך צריך ללמוד גם אמונה. הרי אף אחד לא יעלה בדעתו שמפני שיש לו אינסטינקטים של רופא הוא לא צריך ללמוד רפואה, או כיוון שהוא ממולח הוא לא צריך ללמוד משפטים וכיו"ב.
בשביל להגיע לאמונה חייבים ללמוד אמונה, ובשביל להגיע לאמונה תמימה צריך להתייגע ולעמול כפליים!!
שבת שלום ומבורך!

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: