ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ויחי
פרשה נוכחית: שמות
פרשה הבאה: וארא
 


הקרן החדשה לכסף פסול

הרב שלמה אבינר


[ראיון ]

ש: יצאו בקמפיין חריף נגד ארגונים דתיים שמקבלים מימון מהקרן החדשה לישראל, שהם מבקשים רעתנו. מה דעת הרב?
ת: נכון מאוד. אין לקרוא לארגון הזה "קרן החדשה לישראל" אלא "קרן לישראל חדשה". זו קרן שרוצה לעצב ישראל חדשה, מדינת ישראל אחרת, לשנות את צביון המדינה כדי שתהיה ככל העמים, מדינה לא יהודית, מדינת כל אזרחיה, הריסת מדינת ישראל של עם ישראל. מי שרוצה מדינה כזאת יכול לגור באמריקה.
ש: המאבק מתמקד עתה בתמיכת הקרן החדשה בארגונים דתיים שונים, ותוקפים אותם הדתיים?
ת: תמיד יש חילוקי דעות אבל אין חילוקי לבבות. הם ידידינו. אבל אפשר להבין שהקרן החדשה פרט לכך שמממנת מאבק נגד חיילים, מממנת הגנה משפטית למחבלים, תומכת במסתננים ועוד, גם משתדלת לחדור אל תוך הציבור הדתי לאומי ומתוך כך להשפיע על אופיה של המדינה. המנהלת של הקרן החדשה אמרה בעצמה שבמקום להילחם מבחוץ, יש לחדור בפנים. הם מזהים ארגונים דתיים מוחלשים, הקרובים להשקפתם, ומממנים אותם. למשל, מי שאומר שלא צריך להתחתן כדת משה וישראל.
ש: איך אפשר להיות דתי ולטעון שלא צריך להתחתן כדת משה וישראל?
ת: עם ישראל כולל את כולם. יש אנשים קיצוניים מאוד ויש אנשים ליברליים מאוד. הם מזהים את המאוד ליברליים.
ש: לפי ההלכה, האם מותר להיעזר בארגון שמקבל תקציב מקרן החדשה?
ת: אסור לקבל כסף מהם, הרי "בעל המאה הוא בעל הדעה". ואי אפשר לעשות בכסף מה שרוצים, יש תנאים לקבלתו.
ש: אבל הם גם נותנים כסף לחסד ולהתנדבות?
ת: זו שיטה ידועה של ניצול פוליטי ציני של מסכנים. זה מזכיר שפעם, לקראת הבחירות בתשע"ז, ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם טרנבול, Malcolm Turnbull, הצטלם כאשר הוא נתן 5$ לקבצן חסר בית, לעומת שני מיליון שהיה מוכן לתת למטרות פוליטיות. וכן המועמד לנשיאות ארצות הברית מיט רומני Mitt Romney בשנת תשע"ג, הפך אסיפת בחירות לאירוע חלוקת מזון לנפגעי ההוריקן 'סנדי', כאשר הוא עצמו היה בעד סגירת FEMA, הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום, כל זה ניצול פוליטי ציני.
מעשה שהיה עם המהרי"ל דיסקין, שהיה לו בית יתומות בירושלים. הגיע כסף, אבל לא היה ברור מה מקורו. הוא אמר לשים בצד. ושוב הגיע כסף מאותו מקום, שמו שוב בצד. בפעם השלישית הגיע כסף והתברר שזה מארגון נוצרי. המהרי"ל דיסקין אמר: שימו את כל הכסף באסלה והורידו את המים. אסור לקבל כסף מהם אפילו למטרות כשרות, כי בסוף תשלם על זה.

תהילה כל פעם אשלח בע"ה כמה סיפורים קטנים שהרב אבינר שלח עליו
סיפורים על רבנו הרב צבי יהודה הכהן קוק
מעל כל שטנה
רבנו היה שריד אשר ד' קורא עלינו. חסיד הדור, קדוש עליון שלא הסתכל בשום גרעון, בשום צד שלילי של נפש בישראל, כי אם בכללות נשמתו, ברום גובהה ובעילוי קדושתה. קשור באהבה בלתי גבולית אל האומה, צדיק עליון שהאהבה לכל אחד מבני האומה שלו לא פחתה אצלו משום סיבה וכישלון שבעולם "לא הביט אוון ביעקב ולא ראה עמל בישראל, ד' אלוקיו עמו ותרועת מלך בו", מתנשא מעל כל מחשבות השטנה, של הבנה שטחית המעוררת כעס ושנאת אחים, ומלא רצון ושקויי טל חסד נפלא.

לרב אין פרטיות
מעשה והדלת בין חדר השיעורים בבית רבנו לחדרו הפרטי הייתה פתוחה. העיר תלמיד אחד שאולי כדאי לסגור אותה משום פרטיותו של הרב. השיב: רב צריך לדעת שאינו אדם פרטי .

סבלנות
רבנו היה מבאר שהמובן של אמונה הוא סבלנות, הן בעניינים כלל-ישראליים והן בעניינים חינוכיים אישיים.


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: