ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: בהעלותך
פרשה נוכחית: שלח לך
פרשה הבאה: קרח
 


נס על טבעי ונס טבעי

הרב דב ביגון

בחנוכה אנו מפרסמים שני נסים - הנס הטבעי, הוא הניצחון הצבאי של מתתיהו ובניו על היוונים, והנס העל-טבעי, נס פך השמן שבו הספיק מעט שמן לשמונה ימים במקום ליום אחד.
שני הנסים הללו קשורים זה בזה. הנס הטבעי, ניצחון המכבים על היוונים, היה תוצאה של מסירות נפש, תעוזה ונחישות של מתתיהו ובניו שלא נרתעו מלתקוף אויב חזק וגדול מהם. מתוך כך היתה להם סיעתא דשמיא גדולה וזכו לניצחון גדול, שהביא אחר כך את הנס העל טבעי, נס פך השמן אשר זכינו לראות בו את ההנהגה העל-טבעית בצורת הנרות שדלקו מעל ומעבר לטבעם.
נכון לעכשיו, עם ישראל מדליק זה אלפי שנים את נרות החנוכה, זכר לנס העל-טבעי. נרות שמרמזים לנו על נצחיותו והישרדותו של עם ישראל בכל זמן ובכל מקום. גם כאשר היינו בשפל המדרגה בגלות, לא פסקו יהודים להדליק את נרות חנוכה. ובזה הראו את מציאותו העל-טבעית של עם ישראל עם הנצח. בעוד שהנס הטבעי, נצחון המכבים על היוונים, לא הודגש בדברי חז"ל בחשכת הגלות, הנה היום, כאשר עם ישראל קם לתחיה תוך כדי המלחמות שבהן הוא מנצח בס"ד את אויביו, אין זה מקרה שסמלה הרשמי של מדינת ישראל הוא מנורת שבעת הקנים שהיתה בבית המקדש. ולא ירחק היום ונזכה לבניין בית המקדש והמנורה לא תהיה רק סמל אלא מנורה ממש שנרותיה יהיו בבחינת "עדות לבאי עולם שהשכינה שורה בישראל" (שבת כב, ב).
בברכת חנוכה שמח ובציפייה לישועה השלמהמאמרים נוספים מעלון פרשת וישב תשע"ט:
שלוש עשרה שאלות על המשיח - הרב שלמה אבינר
גבורה - הרב יורם אליהו
כתונת פסים - הרב חגי לונדין
המוּכּר, החשוב והמיוחד - הרב ליאור אנגלמן
בֶּן זְקֻנִים - הרב יואב מלכא
הבדיחה הכי קצרה בעולם: - הרב יואב מלכא
כלל ישראל ושבטי ישורון - הרב דוד לנדאו
להתחתן בכל מחיר?? - אסתר אברהמי
מְגִלַּת דָּוִד 5 - הרב שלמה אבינר

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: