ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ואתחנן
פרשה נוכחית: עקב
פרשה הבאה: ראה
 הרב דב ביגון

זכור את אשר עשה לך עמלק
בשבת שלפני פורים מצוה לקרוא פרשת "זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק בַּדֶּרֶךְ בְּצֵאתְכֶם מִמִּצְרָיִם" (דברים כה יז). ומה עשה לנו עמלק?
"אֲשֶׁר קָרְךָ בַּדֶּרֶךְ וַיְזַנֵּב בְּךָ כָּל הַנֶּחֱשָׁלִים אַחֲרֶיךָ וְאַתָּה עָיֵף וְיָגֵעַ וְלֹא יָרֵא אֱלֹקִים" (שם יח). עמלק רצה להראות לכל העמים שישראל הם ככל העמים וכשם שהעמים נעלמים מעל במת ההסטוריה כך גם ישראל ח"ו, לכן התנפל ונלחם בנו כפירוש רש"י "אשר קרך בדרך" - "לשון קור וחום, צננך והפשירך מרתיחתך, שהיו כל האומות יראים להלחם בכם ובא זה והתחיל והראה מקום לאחרים. משל לאמבטי רותחת שאין כל בריה יכולה לירד בתוכה, בא בן בליעל אחד קפץ וירד לתוכה. אף על פי שנכוה, הקרה אותה בפני אחרים".
עזות המצח והחוצפה של עמלק להילחם בישראל מיד אחרי יציאת מצרים וקריעת ים סוף - כאשר נראה לעין כל שישראל נבדלים ומורמים מכל העמים והם בבת עינו של הקב"ה - התאפשרה כתוצאה מהחולשה שפקדה את ישראל, כשרפו ידיהם מדברי תורה.
ניצחון ישראל על עמלק התאפשר הודות למשה רבנו שרומם וחיזק את רוח האומה וצדקת מלחמתה בעמלק, בהרימו את ידיו כלפי מעלה, רמז לישראל מהי מטרת האויב: עמלק רוצה להשכיח את שם ד' בעולם ח"ו, וכידוע שם ד' נקרא עלינו. דרכנו מתגלה האלקים לאנושות ולעולם כולו. עמלק רוצה לבטל את נצח ישראל. ואכן יהושע בן נון וישראל שואבים כוח ותעצומות להילחם בעמלק ביודעם על מה ונגד מי הם נלחמים, וניצחו את עמלק ככתוב: "ויחלש יהושע את עמלק ואת עמו לפי חרב" (שמות יז, יג)
נכון לעכשיו, גם בדורנו ישנם הממשיכים את דרכו של עמלק והמן הרשע, ובראשם צורר היהודים מגרמניה ימ"ש וממשיכי דרכו החומסים את ארצנו ובראשם איראן והמוסלמים הקיצוניים, אשר חרתו על דגלם את השמדת מדינת ישראל, לא יקום ולא יהיה.
מלחמתנו היא מלחמתו של ד' יתברך. עלינו לזכור ולא לשכוח את אשר זוממים אויבינו עלינו, לפקוח את עינינו ולהתפקח מהאשליות שיש עם מי לדבר, וכמובן עלינו להכיר ולדעת מהו עם ישראל, מהו ייעודו ההסטורי האלוקי ועל מה אנו נלחמים כבר אלפי שנים, ולהאמין באמונה ובביטחון מוחלט שנצח ישראל לא ישקר, ותתקיים ההבטחה האלקית "כי מחה אמחה את זכר עמלק מתחת השמים... כי יד על כס י-ה מלחמה לד' בעמלק מדור דור" (שמות יז, יד-טז).
בברכת פורים שמח
בציפיה לישועה השלמה

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: