ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: האזינו
פרשה הבאה: בראשית
 


הכינוי 'נאצי' הוא כשל לוגי

הרב שלמה אבינר


הרב שלמה אבינר
[ראיון]

ש: כיצד הרב מתייחס לאמירה 'נאצים' כלפי ציבורים או אנשים שונים?
ת: אם נתייחס לכל אמירה מוזרה במדינה, יכלה כל זמננו, ולא יישאר לנו זמן ללמוד תורה. ובכלל, קשה להאמין שיהודי אומר דבר כזה.
ש: בעבר, פרופסור ליבוביץ ודאי אמר זאת, שיש מנטליות יודו-נאצית בחוגים מסוימים, ושמדינתנו היא יודו-נאצית.
ת: אז הוא טעה. פעם היה שולחן עגול בפוליטיקה, תוכנית טלוויזיה שבה הוזכר עניין זה, וטומי לפיד התקומם כנגד פרופ' ליבוביץ: יהודים מקימים מחנות ריכוז, מכניסים מיליוני ערבים בתאי גזים ושורפים אותם להנאתם?! לא היה לו מה לענות. גם הרב חנן פורת, האשים אותו ולא היה לו מה לענות. אם תחפש, תוכל למצוא זאת ביוטוב.
https://www.youtube.com/watch?v=2eeBWWAG5ys (דקות 9-3).
ש: ומה עם הכינוי הזה שמכוון כלפי תלמידי הרב כהנא.
ת: אינני תלמיד של הרב כהנא, רחוק מזה. אפשר להתנגד להם, אך לטפול עליהם האשמות כאלו?! זה לא לעניין. אדרבה, כל מי שטוען לא לעניין, זה סימן חולשה, סימן שאין לו מה לטעון. לצערנו, זו מחלה בעמנו וגם בעולם, להדביק 'היטלר' בתוך כל מיני טיעונים. זה נקרא רדוקטיו אד היטלריום, Reductio Ad Hitlerum, או ארגומנטום אד היטלרום, Argumentum Ad Hitlerum. כלומר, כדי לדחות דעה, טוענים שגם המפלגה הנאצית אחזה בה.
ש: מונח מעניין.
ת: של הפילוסוף האמריקאי ליאו שטראוס, Leo Strauss. כך אפשר לטעון כל שטות: אסור להיות צמחוני כי היטלר היה צמחוני, אסור להתנגד לעישון כי היטלר התנגד לעישון. כמובן, זה כשל לוגי. אלא יש לדון בכל דבר לגופו, ולא להדביק מושגים כמו נאצים או חוקי נירנברג.
ש: איך אנשים לא מודעים לזה?
ת: זה אחד מהכשלים הלוגיים הרבים. הוא שייך לכשל הלוגי אד הומינם, Argumentum Ad Hominem, טיעון לגופו של אדם. דוגמה: אין לקבל דעתך בפוליטיקה, שהרי אתה מעליב את הדוד שלך.
ש: אבל כך לצערנו אנשים מדברים.
ת: ידוע. עכשיו אותו טיעון אד היטרלום מצא המשך בחוק גודווין Godwin's Law: ככל שדיון מתמשך, הסיכוי שתתקיים הקבלה לנאצים או להיטלר עולה.
ש: לא נכון...
ת: אתה צודק. הוא אמר את זה בהומור. ובכל זאת, זה לא מצחיק. על כל פנים, הנסיון מראה שמי שמזכיר נאצים בוויכוח, מפסיד.
ש: אז אנשים הם נורמלים.
ת: ב"ה. לכן אני פטור מלהתייחס לשאלתך.

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: