ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ויחי
פרשה נוכחית: שמות
פרשה הבאה: וארא
 


שבתי לציון ושכנתי בתוך ירושלים

הרב אלישע וישליצקי

שיחה ליום ירושלים התשע"ח


עיר האמת
ירושלים נקראת "עיר האמת". חלק מבירור האמת בדור של חבלי משיח, הוא מול דברים שהם קטועים, חלקיים, שאינם מאפשרים לראות את התמונה השלמה כולה.
ירושלים לא מאפשרת לנו להיות קטועים. ודאי אין להתלונן בירושלים ולומר "צר לי המקום שאלין ", כביכול אין רצוני מסופק, כיוון שירושלים מזככת את נקודת הפרטיות שלנו, עושה אותנו עולים לרגל, גורמת לנו להיפתח, להיות נטהרים, מחוברים לאמת האלוקית. היא לוקחת את הרצון והחפץ שלנו, את ההזדהות שלנו, ומעמיקה אותם לרצות את הברית החדשה, בריתו של אלוקים עם עם-ישראל.
כל זה אולי חלק ממה שהנביא ירמיהו אומר בהפטרה של פרשת בחוקתי:
"כִּסֵּא כָבוֹד מָרוֹם מֵרִאשׁוֹן מְקוֹם מִקְדָּשֵׁנוּ "
כסא ה', הופעת מלכות ה', זאת ירושלים. "יִמְלֹךְ ד' לְעוֹלָם אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן לְדֹר וָדֹר הַלְלוּ יָהּ ".
מתוך הופעת השכינה בירושלים, ברחובותיה, בבתיה, בילדיה ובזקניה , בכל כוחות החיים שבה, מתוך כך, לאט לאט מתרוממת הופעת הקודש להיות גם במקדש. זוהי בעצם חלק מנבואת זכריה שעוסק במושג הזה - 'ירושלים עיר האמת', ובה אומר לנו ה':
כֹּה אָמַר ד' שַׁבְתִּי אֶל צִיּוֹן וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹךְ יְרוּשָׁלָ?ִם וְנִקְרְאָה יְרוּשָׁלַ?ִם עִיר הָאֱמֶת וְהַר ד' צְבָאוֹת הַר הַקֹּדֶשׁ .
שכינה חוזרת לציון.
והאמת היא, לפקוח את העיניים, להקשיב לקול האלוקי, החל בתוך המציאות דרך גאולת ירושלים. העיר הזאת עושה את כל ישראל חברים , גורמת לכולנו להבין יותר את המשותף הנשמתי האלוקי שיש בנו. עוזרת לכולנו להתיישר, להיטהר, להיפתח באמת. זאת ירושלים.
כעיר שחוברה לה יחדו
כיסופי האומה הישראלית לירושלים, "אלפי דורות חלמנו עליך", הם חלק מנשמתנו. הם לא חלק מתודעה רגילה, ואין הם עניין של ספר היסטוריה כזה או אחר. הכול חובר יחד, לאותה הופעה נשמתית של ירושלים שבתוכנו. אין עיר כזאת בעולם. אין בירה כזאת בעולם.
זה יסוד מסירות הנפש שמתחיל באבותינו, אברהם, יצחק ושרה, בפרשת העקידה. זה יסוד טהרת העצמיות, דבר שהדור שלנו יכול להתמודד אתו, לצמוח ממנו, ויכול בקומתו הזקופה, להיות נאמן עוד יותר, מחפש עוד יותר, צמא עוד יותר, בצימאון אמתי לבירור של ברית חדשה. בריתו של הקב"ה, בלי שינוי, בלי הפקרות, בלי גאווה.
ירושלים היא זו שעושה את כל החיבורים, פשוטים וטבעיים מצד אחד ורוחניים ומלאי השראת שכינה מן הצד השני.
ייתן ה' ותימשך ותצמח גאולתם של ישראל, תיבנה קומה זקופה לכל מדרגותיה, ייבנה המקדש, מתוך ירושלים, מתוך שמחת יום ירושלים, מתוך ציון מסירות נפשם של לוחמי ישראל, וחלוצים וחלוצות בכל הדורות, שעלו לירושלים כשהייתה בדוחק, וכולה חורבן, וכאן נאחזו בציפורניים. אלו גדולי מוסרי הנפש על גאולתם של ישראל.
ירושלים הזאת נשארת לעד בלבבנו, שופכת אור של חיים על כל הכוונות שלנו, על כל סדרי העדיפויות שלנו. ומתוך כך, בצמיחה הדרגתית, תוך כדי עין טובה, תוך כדי הודאה על הנסים, הן של הקוממיות והן של שחרור ירושלים וכל חלקי הארץ, מתוך המדרגות הטבעיות האלה, יבנה הקודש בשלמותו, ונזכה לו, מתוך שננקה ונמחק מנפשותינו כל שנאה של חינם, כל ייאוש, כל עצבות, כל קטרוג וכל כעס.
נזכה לשבת שמחה וליום ירושלים שמח.

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: