ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וארא
פרשה נוכחית: בא
פרשה הבאה: בשלח
 


איכה

הרב דב ביגון

איכה
נוהגים בשבת חזון לקרוא את הפסוק "איכה אשא לבדי טרחכם ומשאכם וריבכם" (דברים א יב) בניגון של מגילת איכה, בעצבות. ואכן גם מגילת איכה פותחת ב"איכה ישבה בדד העיר רבתי עם היתה כאלמנה" (איכה א א). המקור ל"איכה" של משה רבינו ול"איכה" של ירמיהו הנביא, הוא בקריאה של הקב"ה אל אדם הראשון הנחבא בתוך עץ הגן "אַיֶכָּה" כאשר הוא מסתתר כביכול מהקב"ה כיוון שאכל מעץ הדעת טוב ורע - אחרי שהידרדר והלך אחר תאוותו ולא אחרי הצו האלוקי.
נכון לעכשיו, הקריאה אל האדם "אַיֶכָּה" - איפה האדם שבך - נמשכת לאורך כל הדורות. וכדברי הרב קוק זצ"ל: "כששוכחים את מהות הנשמה העצמית… הכל נעשה מעורבב ומסופק" לא רק באיש היחידי אלא גם באומה כולה ובאנושות כולה שקלקולם בא תמיד ממה שהיא שוכחת את עצמה" (אורות התשובה טו י), "והתשובה הראשית שישוב האדם אל עצמו, אל שורש נשמתו, ומיד ישוב אל האלקים" (שם)
גם בימים הללו, ימי בין המצרים - על מנת שיהפכו לימים של ששון ושמחה - אנו צריכים לשוב אל עצמנו, אל האדם שבנו. לשוב אל עצמנו כאומה - לדעת להכיר ולהאמין שהקב"ה בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתנו - כי אנו עם סגולה וממלכת כהנים וייעודנו ההיסטורי להאיר לעולם ולהיטיב לאנ ושות - "רק אם נדע את גדולתנו נדע את עצמנו, אם נשכח את גדלנו אנו שוכחים את עצמנו, רק בשכחת עצמנו הננו נשארים קטנים ושפלים, ושכחת עצמנו היא שכחת גדולתנו" (הרב קוק זצ"ל אורות נה). נשוב אל עצמנו, נשוב אל ארצנו, נשוב אל תורתנו, ומתוך כך נזכה לגאולה שלמה במהרה בימינו אמן.
מהמצפה לישועה שלמה.
בליל תשעה באב, מוצאי שבת קודש, ישודר בערוץ 20 שיעור של הרב דב ביגון ממכון מאיר, בנושא אגדות החורבן


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: