ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


"מנסתרות נקני"

הרב חגי לונדין

דבר תורה קצר לפרשת שופטים

בפרשת שופטים אנו נפגשים עם ארבע המערכות השלטוניות של עם ישראל. ארבע המערכות הן: השופטים - העוסקים בניהול מערכות היחסים בין אדם לחברו; המלכות - המנהלת את מערכות היחסים המדיניות; הכהונה - העוסקת בניהול חיי הקודש; והנבואה - שעוסקת בתיווך דבר ה' העובר אלינו דרך נביאיו.
יחד עם זאת, למרות ארבע המערכות המאד מרשימות הללו, ישנם עדיין מצבים שאף אחת מהן אינה מועילה. בסוף פרשת שופטים אנו לומדים על פרשת 'עגלה ערופה'. מציאות שבה נמצא חלל השוכב בשדה 'ולא נודע מי הכהו'. ישנם מצבים שכל הידע, העמל, ואפילו הקישור שלנו לעולם הרוחני - אינו מועיל. ישנם דברים נסתרים שמעבר להשגתנו.
החידוש הוא שגם במצבים הללו קיימת הדרכה אלוקית כיצד לנהוג. אנו עורפים עגלה, כלומר אנו כביכול ערופי ראש, ערופי הכרה ומודעות, וזקני העם מתפללים: 'כפר לעמך ישראל'. גם כאן ישנה כפרה.
גם לקראת הימים הנוראים המתקרבים אלינו חשוב לזכור שאנו מתפללים הן על החטאים הגלויים לנו והן על אלה שאינם גלויים לנו. אנו מתפללים לפני בורא עולם שגם בדברים הנסתרים, שמעבר להשגתנו הגלויה, גם בהם תחול הכפרה. "מנסתרות נקני". לא תמיד אנחנו יודעים הכול, לא תמיד יכולים לתקן הכול - אבל אנו תמיד יכולים להתפלל על הכול; וה' הטוב יכפר.

ניתן להאזין לשיחה שבועית של הרב באמונה ברדיו מורשת בימי ראשון בשעה 20:00
ניתן להצטרף לשיעור פרשת שבוע של הרב באוניברסיטת בר אילן בימי שני בשעה 20:00

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: