ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: בלק
פרשה נוכחית: פנחס
פרשה הבאה: מטות, מסעי
 


היררכיה לעומת אנרכיה

הרב דב ביגון

קרח ועדתו, אשר תאוות הכבוד העבירה אותם על דעתם, טוענים כלפי משה ואהרון ע"ה "רַב לָכֶם כִּי כָל הָעֵדָה כֻּלָּם קְדֹשִׁים וּבְתוֹכָם ד' וּמַדּוּעַ תִּתְנַשְּׂאוּ עַל קְהַל ד'" (במדבר טז ג). לכאורה, הטענה שכל עם ישראל קדושים היא טענה נכונה, אבל טענה זו אינה מבטלת את העובדה שישנן מדרגות מדרגות בעם ישראל, וכל אחד כפי מדרגתו ותפקידו יש לכבדו. על אחת כמה וכמה את משה ואהרון ע"ה מנהיגי האומה. יש לתת כבוד לחכמים, להורים, ולמנהיגים כפי שכתב הרב קוק זצ"ל: הסיבה העיקרית לתיקון האמיתי ולסדר הנכון שבבני האדם, אינו כי אם נתינת הכבוד למי שראוי לכבדו: מכבוד חכמים באה אהבת התורה והחכמה, ומידות טובות ויראת ד'. מכבוד ההורים בא חינוך ישר העושה פרי ברכה בלב הבנים לעת יגדלו. מכבוד מלכים בא התיקון האמתי בחיי החברה והאומה (ע' חבש פאר פ"א). אדרבה, כאשר אין נותנים כבוד למי שראוי לכבוד, באה אנרכיה לחברה ופגיעה במשפחה.
קורח ועדתו, ברדיפת הכבוד שלהם, פעלו להרוס את הכבוד הראוי למנהיגיה הדגולים של האומה, ובמידה שהם מדדו, מדדו להם ויצאו מן העולם, כדברי חז"ל "הקנאה התאווה והכבוד מוציאין את האדם מן העולם" (פרקי אבות פ"ד כא).
נכון לעכשיו, בכל מקום שאין שם היררכיה צומחת האנרכיה שהורסת כל חלקה טובה במשפחה, בחברה, באומה ובעולם כולו. בימינו נצרך מאד להשיב את ערך הכבוד לחברתנו ולתרבותנו. עלינו לשוב ולכבד איש את זולתו, לכבד את ההורים, את החכמים, את המחנכים והמורים, את הרבנים, ולכבד את המנהיגים, למרות חילוקי הדעות בנושאים מדיניים ואחרים. הדרך להשיב את ערך הכבוד לזולת בחברה הישראלית ובעולם כולו הוא על ידי שיבה למסורת ולתורתנו הקדושה, אשר רואה בכבוד הבריות ואהבתם - מצוה גדולה שיש לקיימה כמו כל מצוה, באהבה וביראה גדולה. ומתוך שנכבד איש את רעהו, נזכה ונראה בכבוד השי"ת - אשר מלוא כל הארץ כבודו.
בציפייה לישועה השלמהמאמרים נוספים מעלון פרשת קרח תש"פ:
אני יודע הכל - הרב שלמה אבינר
לא להתפעל מתחושות - ד"ר מיכאל אבולעפיה
הרב ערן טמיר - הרב ערן טמיר
ממ"י דקדושה... - הרב יוני לביא
שאלות מבית מדרשנו - הרב יואב מלכא
צדיק טוב וצדיק שאינו טוב - הרב אלישע וישליצקי
כבוד התורה ולומדיה - הרב יורם אליהו

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: