ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: בלק
פרשה נוכחית: פנחס
פרשה הבאה: מטות, מסעי
 


לא להתפעל מתחושות

ד"ר מיכאל אבולעפיה


האם מקור הרגש הסוער בתחושה פיזית, או שהרגשות הסוערים משפיעים על התחושה?
יש ילדים שנולדים עם תחושה לא נעימה, ילדים שמיד אחרי הלידה לא ישנים בלילות ומרבים לבכות. האם יש תחושה ראשונית שנובעת מהלידה והיא משפיעה על הרגשות? או אולי אלו הן תחושות שנובעות מההיריון למשל?
לפעמים האדם מלא בחרדות וזה עושה לו תחושות לא נעימות של ניתוק או רעידות, מה משפיע על מה, התחושות על הרגשות או הרגשות על התחושות?
הכל משפיע על הכל באמת, התחושות על הרגשות והרגשות על התחושות. אבל שולחן העבודה שלנו הוא בעולם התחושות שבגוף, כמובן לצד העבודה על תבניות החשיבה, ועוד הרבה שיטות העובדות על הלא מודע. אבל משכן הלא מודע הוא הגוף.
זה נכון בטיפול בחרדה, בעצב, בכעס ובכל קושי רגשי.
למשל:
אם האדם מפחד והוא רועד, מרגיש סחרחורות, זרמים, חום וכד', הכל הוא ניסיון של הגוף להוציא אל החוץ את המצוקה הרגשית. הסימפטום דרך התחושה הוא אינו ביטוי למחלה, אלא לריפוי!
כשהאדם עצוב זה סימן שהוא מרגיש שאחרים מעצבים אותו, כלומר, הוא לא מספיק פיתח את המקום העצמי שלו, ואז הוא בוכה. הבכי מחבר אותו לתחושות, ומאפשר לו לפתח מקום עצמי.
גם אצל הכועס זה אותו עניין, העיקר לאפשר לאדם קודם כל לחוש, וזה למרות שזה משפיע על הרגשות. אבל אין לנו מה להתפעל מתחושות, אין מה לפחד מלפחד, ואין מה להיות עצוב להיות עצוב וגם אין מה לכעוס על כך שכעסתי, אלא לאפשר שהייה ברמת התחושות, כי התחושות, הן הדרך שהקב''ה טבע בגופנו, לפרוק החוצה את המתחים ואת המצוקות הרגשיות.
אם כך, למה נותנים לפעמים טיפול תרופתי? באמת, אין תמיד צורך בכך ולרוב יש לאסור לתת טיפול תרופתי שכן הוא מפסיק את התחושה, ואדם שמרגיש שהכל בסדר, אינו עובד באמת על עצמו.
אבל זה אינו נכון, כי יש מקרים רבים שיש צורך ב'הרגעת הרוחות', כדי לאפשר לתחושה הרעה להיות נסבלת, כדי לאפשר שיהיה טיפול מעמיק. אבל עלינו לזכור שעיקר הטיפול הוא דרך כך שאני מאפשר לתחושה להיות ולא מתפעל ממנה.מאמרים נוספים מעלון פרשת קרח תש"פ:
היררכיה לעומת אנרכיה - הרב דב ביגון
אני יודע הכל - הרב שלמה אבינר
הרב ערן טמיר - הרב ערן טמיר
ממ"י דקדושה... - הרב יוני לביא
שאלות מבית מדרשנו - הרב יואב מלכא
צדיק טוב וצדיק שאינו טוב - הרב אלישע וישליצקי
כבוד התורה ולומדיה - הרב יורם אליהו

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: