ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: בלק
פרשה נוכחית: פנחס
פרשה הבאה: מטות, מסעי
 


צדיק כתמר יפרח - סופי תיבות קר"ח

הרב חגי לונדין

לב הפרשה
צדיק כתמר יפרח - סופי תיבות קר"ח / הרב חגי לונדין
דבר תורה קצר לפרשת קרח

פרשת קרח קיבעה את קרח לנצח כדמות שמבטאת את כל מה שרע במחלוקת. מאז ועד היום כל מי שמעורר חילוקי דעות נחשד אוטומטית ב'קורחיות'. חשוב לזכור כי למרות שלמחלוקות יש נטייה להגיע לשנאה ולקטנוניות - עצם המחלוקת אינה שלילית ואדרבה, היא הכרחית בבירור האמת.
האר"י הקדוש מציין כי סופי התיבות בפסוק 'צדיק כתמר יפרח' הן קר"ח. בניגוד לעצים אחרים שבהם העלים נדמים כמעורבים זה עם זה, הרי עץ התמר מתייחד בכך שכל עלה מופרד ממשנהו בחדות, אולם כולם מתחברים בסופו של דבר לעמוד שדרה 'לולבי' אחד. על אותו משקל, הפירוד שיצר קרח הביא בדיעבד ברכה ואחדות לעולם. גרעין האמת בטענתו של קרח הוא שאכן 'כל העדה כולם קדושים'. אולם גרעין זה היה עטוף בקנאה ובמחלוקת שאינה לשם שמים - ולכן קרח ועדתו נבלעו באדמה. יחד עם זאת, חכמים דורשים כי 'בני קרח' הרהרו תשובה ולכן 'לא מתו'. בבניו של קרח - ב'סופי התיבות' של שמו - בחשבון הנצח - מתברר כי הפירוד שיצר קרח בטענתו בירר אמת גדולה - שהקדושה אכן שייכת לכל ישראל, ומצאצאיו של קרח נולד שמואל 'ששקול כנגד משה ואהרון' - הנביא שמסתובב ברחבי ישראל ומחבר את 'כל העדה' לתורת משה.

לדבר תורה שבועי מצולם ומשוכתב מהרב לונדין - ניתן לשלוח הודעת וואטסאפ (!) למספר 0545753771מאמרים נוספים מעלון פרשת קרח תש"פ:
היררכיה לעומת אנרכיה - הרב דב ביגון
אני יודע הכל - הרב שלמה אבינר
לא להתפעל מתחושות - ד"ר מיכאל אבולעפיה
הרב ערן טמיר - הרב ערן טמיר
ממ"י דקדושה... - הרב יוני לביא
שאלות מבית מדרשנו - הרב יואב מלכא
צדיק טוב וצדיק שאינו טוב - הרב אלישע וישליצקי
כבוד התורה ולומדיה - הרב יורם אליהו

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: