ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: בלק
פרשה נוכחית: פנחס
פרשה הבאה: מטות, מסעי
 


כנענים?

הרב דב ביגון

"וַיִּשְׁמַע הַכְּנַעֲנִי מֶלֶךְ עֲרָד יֹשֵׁב הַנֶּגֶב כִּי בָּא יִשְׂרָאֵל דֶּרֶךְ הָאֲתָרִים וַיִּלָּחֶם בְּיִשְׂרָאֵל וַיִּשְׁבְּ מִמֶּנּוּ שֶׁבִי" (במדבר כא א). רש"י מפרש: "יֹשֵׁב הַנֶּגֶב - זה עמלק שנאמר 'עמלק יושב בארץ הנגב' ושינה את לשונו לדבר בלשון כנעניים. ראו ישראל לבושיהם כלבושי עמלקים ולשונם לשון כנען".
ההבדל בין העמלקים לכנענים הוא שהעמלקים מטרתם להשמיד חלילה את ישראל באשר הם. כך ניסו לעשות מיד כשיצאנו ממצרים במלחמת עמלק הראשונה בה ניצח יהושע בן נון, וכך ניסו לעשות כל ה'עמלקים' וההולכים בדרכם לאורך כל הדורות, כהמן הרשע בימי מרדכי ואסתר וכצורר היהודים מגרמניה ימח שמו וזכרו לפני דור באירופה, וממשיכיו הצוררים האנטישמים למיניהם המרימים ראש לצערנו גם בדורנו זה.
לעומת העמלקים הרוצים בהשמדת העם היהודי בכל מקום ובכל זמן, שאיפת הכנענים במלחמתם נגד ישראל היא למנוע את כיבוש ארץ כנען בידי ישראל, לכאורה מטרה לגיטימית של כל עם המתנגד לבאים לכבוש את ארצו. אולם מלך ערד, לשונו היתה 'כנענית' וכביכול יצא למלחמה על מנת להגן על ארצו מפני כיבושה, אבל באמת, מטרתו היתה 'עמלקית' דהיינו לפגוע בעם ישראל, להשפילו ולחסלו ח"ו.
נכון לעכשיו, גם היום אל לנו לשכוח שהערבים באים בטענה הכנענית שהם תחת שלטון ה'כיבוש', ולצערנו ולבושתנו הצליחו לשכנע גם חלק מהמנהיגים שלנו, עד כדי כך שהתפתו לחשוב שהקמת מדינה לערבים תבטל את ה'כיבוש' ויבוא שלום על ישראל. אבל באמת, הערבים מטרתם היא 'עמלקית', דהיינו חיסול מדינת ישראל ח"ו. עלינו להבין שאנו עומדים מול אויב אכזרי ואל לנו להזכיר אפילו אפשרות של מדינה משלו. עלינו לזכור ולא לשכוח את מגמתם האמתית של אויבינו, לחזק את האחדות בעם ישראל ומתוך כך יתקיים בנו, "רבות מחשבת בלב איש ועצת ד' היא תקום" וכן עצתו והבטחתו מאז ומקדם לגאול את ישראל ואת העולם כולו במהרה בימינו אמן.
בצפייה לישועה השלמה

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: