ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: בלק
פרשה נוכחית: פנחס
פרשה הבאה: מטות, מסעי
 


התפילה לשלום המדינה

הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינר
[רשם: הרב מרדכי ציון]

מסכנה התפילה לשלום המדינה. בכל פעם שיש חושך בתוך האור של הגאולה, אנשים פוגעים בטרף קל - התפילה לשלום המדינה.
הגרי"א הלוי הרצוג כתב אותה והרבנות הראשית לישראל קבעה לאומרה, אבל לא היתה להם דרך לשומרה מהתקפות.
המדינה קמה ומשגשגת להפליא, וברוב רובם של מקרים, הממשלה עושה דברים נפלאים. לפעמים היא טועה, אז בכאב עצום אנשים רודפים את התפילה לשלום המדינה. לאחר הגירוש מגוש קטיף ומצפון השומרון, יש שעזבו אותה לגמרי. ויש שהשמיטו את: "שלח אורך ואמיתך לראשיה, שריה ויועציה".
ובמשך השנים היו עוד פגיעות. יש ששינו אותה ואמרו: "והעמד בראשה אנשי חיל יראי אלוקים, אנשי אמת שונאי בצע" ויש שהוסיפו לה: "חזק את ידי המתנחלים ואת ידי מגיני ארץ קדשנו" או "אבינו שבשמים צור ישראל וגואלו, בטל את ממשלת..., הנלחמת בעמך ישראל ובארצך ובתורתך הקדושה" ועד כהנה וכהנה.
גם התפילה לחיילי צה"ל לא נמלטה מהתקפות. יש ששינו את התפילה מ"הוא יברך את חיילי צבא הגנה לישראל" ל-"צבא ישראל". או הוסיפו: "הוא יברך את המתנחלים ואת חיילי צבא ההגנה לישראל, העומדים על משמר ארצנו".

ובאמת למה להשאיר את התפילה לשלום המדינה כמו שהיא?
משום שני נימוקים שכל אחד מספיק:
א', לפני שנים רבות נשאלתי: האם לומר את התפילה לשלום המדינה גם כאשר המדינה עושה דברים לא טובים, כיוון שכתוב "ושלח אורך ואמתך לראשיה, שריה ויועציה ותקנם בעצה טובה מלפניך"?
השבתי: אם הראשים, השרים והיועצים הולכים בדרך לא טובה, יש לומר פעמיים תפילה לשלום המדינה. עוד יותר יש לתת להם עצה טובה ולהאיר עיניהם, הרי בינתיים הם אלו המנהיגים את המדינה. אם לא נאמר את התפילה לשלום המדינה, זה אינו אומר שהם יתחלפו. משל למה הדבר דומה: אני נוסע במטוס והמטוס אינו נוסע טוב. עורכים בדיקה ומגלים שזה בשל שהטייס אינו יודע לטוס. מה אתה מציע? לשבת ליד הטייס, לקלל אותו ולגדף אותו? ודאי שהמטוס יתרסק במהרה. אלא אדרבה, יש לומר: חזק ואמץ, היזהר . להציע לו כוס תה וכו'. כרגע - הוא הנהג.
וב' פעם כתבתי מאמר "אני אומר תפלה לשלום המדינה", בקשר לקשיים באותו הזמן, ובתוכו רשמתי: "ממשלה הולכת וממשלה באה והגאווה על המדינה לעולם עומדת... יש הרואים את הצללים ויש הרואים את האור שלפני הצללים. ובכלל: אם יש צללים, סימן שיש אור. והאור הזה הוא כל כך מתוק. לכן אני אומר את התפלה לשלום המדינה".

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: