ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: בלק
פרשה נוכחית: פנחס
פרשה הבאה: מטות, מסעי
 


איך נפטרים מציורים שקריים וממחשבות שליליות?

ד"ר מיכאל אבולעפיה


אנחנו מבקשים לא פעם לשכוח דברים שראינו בעבר ולא רצינו לראות, מבקשים להיפטר ממחשבות שליליות על עצמנו או על אחרים, ובכלל ממחשבות לא טובות.
לשם כך עלינו להפנים כמה עקרונות הכרחיים.
א.ככל שאנחנו עסוקים בלהילחם עם המחשבות השליליות או עם הדמיונות, כך הם מתחזקים. וזוהי טעות נפוצה. אלא אם ניגש אליהם מתוך שאנחנו ברוך ה' באמת אנשים טובים במהותנו ורגילים לעבוד על עצמנו עם רצון לתקן, זוהי כבר עבודה אחרת. ומהי? -
ב.ש'מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך'. כלומר רק על ידי ציורים חיוביים וחשיבה חיובית אנחנו שוכחים אט אט, בהדרגה, את העבר. זוהי התשובה הנרטיבית של כל יהודי שרוצה להתקרב אל חיי המהות ואל בוראו, והיא עבודה שקשורה לכניסה לבית מדרש מדי יום ביומו, וכן שהייה במקומות שהציורים וההשפעות הם חיוביים ככל האפשר. ככלל לחיות באווירה חיובית.
ג.יש הבדל מהותי בין מחשבות חיוביות לבין ציורים חיוביים. החשיבה החיובית היא כמובן עניין של למידה, של העמקה, של עמל, של לימוד תורה, של דיבור חיובי, של הבנה ברורה שהספק לעולם אינו צודק, ושרק חשיבה חיובית היא אמתית, בעוד שחשיבה שלילית היא שקרית וכד'. לעומתן הציורים החיוביים, איננו מפנימים אותם בכוח אלא מתוך נחת, בהדרגה, ובעזרתם אנו 'טובלים' בעולם יפה וטוב יותר.
ד.יש שהבדידות מביאה לידי דמיונות שווא וחשיבה שלילית. יש לבחור את החברה ולהשפיע על החברה כי אנחנו בעיקר יצורים חברתיים וכלליים, והבדידות מביאה לידי חטא. עלינו להתנדב, להשקיע מאמץ להיות לאומיים יותר, כי הכללות מביאה לידי אהבה וחשיבה חיובית.
ה.העיקרון האחרון, עלינו להיפרד, להתנתק, להיטהר מהמסכים, שהרי הם אלה שמחדירים באדם ציורים שקריים שמביאים לחשיבה שלילית, שמביאים לציורים שליליים וכד'.
אבל... סבלנות... סבלנות...

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: