ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ואתחנן
פרשה נוכחית: עקב
פרשה הבאה: ראה
 


צו השעה - ענני הכבוד

הרב דב ביגון

בראש חודש אב נפטר אהרון הכהן ככתוב וַיַּעַל אַהֲרֹן הַכֹּהֵן אֶל-הֹר הָהָר, עַל-פִּי ד'--וַיָּמָת שָׁם: בִּשְׁנַת הָאַרְבָּעִים, לְצֵאת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם, בַּחֹדֶשׁ הַחֲמִישִׁי, בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ (לג לח)
מיד אחרי כן כתוב וַיִּשְׁמַע, הַכְּנַעֲנִי מֶלֶךְ עֲרָד, וְהוּא-יֹשֵׁב בַּנֶּגֶב, בְּאֶרֶץ כְּנָעַן--בְּבֹא, בְּנֵי יִשְׂרָאֵלרשי מפרש "וישמע הכנעני" - כאן למדך שמיתת אהרן היא השמועה שנסתלקו ענני הכבוד וכסבור שנתנה רשות להלחם בישראל.
במה זכה אהרון, שבזכותו הגנו ענני הכבוד על ישראל? את זה מלמדנו הלל הזקן באומרו: הוי מתלמידיו של אהרון אוהב שלום ורודף שלום, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה. אהרון ממשיך בדרכו ובמידותיו של אברהם אבינו בעל העין הטובה, שלימד זכות על בריותיו של הקב"ה ולקח אחריות על דורו בתפילותיו ובמעשיו. התקיים בו כוונת החסיד בדברי הרמח"ל במסילת ישרים - שכוונתו בתפילותיו ופועלו טובת הדור כולו, לזכות אותם ולהגן עליהם, ככתוב, "אמרו צדיק כי טוב כי פרי מעלליהם יאכלו" - שכל הדור אוכל מפירותיו.
נכון לעכשיו, בימים אלו, ימי בין המצרים, הדור כולו נמצא בסכנה מחוץ ומבית, מחוץ, מאויבינו החורשים עלינו רעה ח"ו, ומבית, מנגיף הקורונה המתפשט ומהווה סכנה ממשית לרבבות עמך בית ישראל, כמו לעולם כולו. אנו חייבים לאמץ לעצמנו את מידותיו של אהרן הכהן אוהב שלום ורודף שלום, לא מספיק לאהוב שלום אלא לרדוף שלום בין איש לרעהו, בין איש לאשתו, בין הזרמים השונים בחברה הישראלית, בין ימין לשמאל, בין דתיים ללא דתיים, בין ליברלים לשמרנים, ועוד ועוד. יש לבטל את שנאת החינם, שהביאה עלינו את החורבן והגלות, ולאמץ את אהבת החינם, אהבה שאינה תלויה בדבר, שתביא לנו את ענני הכבוד שיגנו על עם ישראל, ומתוך כך נזכה לגאולה שלמה ולרפואה שלמה במהרה בימינו אמן.
מהמצפה לישועה השלמה

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: