ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ואתחנן
פרשה נוכחית: עקב
פרשה הבאה: ראה
 


החלת הריבונות וזכות בחירה לערבים

הרב שלמה אבינר


הרב שלמה אבינר
[ראיון]

ש: אם נחיל את הריבונות על יהודה ושומרון, יתווספו מיליונים של ערבים עם זכות בחירה, ומפלגה ערבית גדולה תמיט אסון על המדינה?
ת: קודם כל, אין שאלה "אם נחיל". אנו חייבים להחיל. אני חייבים על פי ד', על פי התורה, על פי התנ"ך, על פי ההיסטוריה, על פי האמת, על פי המוסר, על פי הציונות.
ש: ודאי. אבל נשלם על כל מחיר יקר?
ת: גם על בניין הארץ, שיבת ציון, הקמת המדינה, מלחמות ישראל, שילמנו מחיר יקר. על דברים יקרים, משלמים מחיר יקר. ובסוף משתלם. איננו אומרים לעשות מתוך חשבון שבסוף ישתלם. יש לעשות את הטוב כי הוא טוב, ואת האמת כי היא אמת. אבל יש לדעת, שבסוף זה משתלם.
ש: למעשה, נהיה מוכרחים לתת למיליוני ערבים זכות בחירה. כיצד נפתור את הבעיה?
ת: אין צורך להמציא את הגלגל מחדש. זו בעיה שעומדת מולנו כבר מימות יהושע בן נון, הפתרון הוא 'גר תושב'. כלומר אדם טוב, ישר ומוסרי, נאמן למדינה, אבל אין לו חלק בהנהגת המדינה. זכויות אישיות כן, זכויות לאומיות לא. עיין באריכות ברמב"ם בהלכות מלכים פרק ה, הלכות א-ה.
ש: אבל איני יודע אם העם היושב בציון יקבל את דברי הרמב"ם.
ת: אלו דברים ישרים והגיוניים, אז אפשר יהיה לשכנע.
ש: אבל מה עם העמים בעולם?! הרי איננו חיים בחלל ריק!
ת: גם בזה אין צורך להמציא את הגלגל מחדש. בעיית המיעוטים קיימת בכל אומות תבל, באירופה, באמריקה ובעוד ארצות. הם פתרו זאת על ידי מעמד "תושב קבע".
ש: מה הוא תושב קבע?
ת: בדיוק מה שאנו קוראים גר תושב. יש לו זכויות אישיות: ביטוח בריאות, חופש בעיסוק, דמי אבטלה. אבל לא זכויות לאומיות, כגון לבחור או להיבחר. באשר לחובת השירות הצבאי, אין חוק קבוע. למשל, בצבא הצרפתי, במלחמת העולם הראשונה, לחמו הרבה תושבי קבע ערבים מצפון אפריקה.
ש: אכן, יש היום הרבה ערבים בצרפת.
ת: כן. בין 8-4 מיליון. לצערנו הם מהווים במדינה זאת את רוב הפשע ורוב עבריינות הנוער. על כל פנים, לא כל מהגר הופך אוטומטית לתושב קבוע, אלא רק אחר שנים רבות ואחרי בדיקה שאינו עוסק בטרור ובפשע, ושהוא התאקלם תרבותית.
ש: אז זה כמו הגרין קארד Green Card בארצות הברית?
ת: כן. וגם בקנדה ובאוסטרליה, עם ההבדלים ביניהן. אותו גרין קארד לא ניתן לכל מבקש, אלא רק לאלה שהם באמת ראויים, וגם בין אלה, לא לכולם, ואז הוא תושב קבוע Permanent Resident.
ש: אבל בכל זאת,אין זה דומה, כי שם מדובר במהגרים שבאו מארצות אחרות, ואצלנו הערבים ישבו מקדם?
ת: קודם כל, לא ישבו מקדם, אלא חלק גדול מהם היגרו, כאשר החלה הנוכחות הציונית, כך שמצאו כאן עבודה טובה, כלומר היו מהגרי עבודה. אבל לגופו של עניין, וכי בגלל שגזלו מאתנו אדמות ובנו עליהן בתים, פתאום זה שלהם?!
ת: מתי גזלו?
ת: הם השתלבו בשרשרת הגנבים: בבל, פרס, מדי ואחר כך רומאים, ביזנטים, ערבים, צלבנים, ממלוכים, עות'מאנים, בריטים. הם גזלו אחד מהשני וכולם גזלו מאתנו. אשרינו שהחזרנו לנו את ארצנו.


הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: