ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: ואתחנן
פרשה נוכחית: עקב
פרשה הבאה: ראה
 


לא להמית את הרגש

הרב חגי לונדין


הרב חגי לונדין

בפרשת מטות-מסעי אנו לומדים על נושא הנדרים. נדר הוא לכאורה דבר מוזר. כל נער בן 13 ונערה בת 12 יכולים לחייב את עצמם באיסור. אנו גם רואים שמתייחסים מאד ברצינות לנדרים הללו. אנו נזהרים לומר על כל התחייבות 'בלי נדר'; בתחילת יום הכיפורים - התפילה המרגשת מכל, 'כל נדרי' - סובבת סביב התרת נדרים.
מהו נדר? נדר הוא יוזמה רוחנית שהיא תוצר של התפרצות רגשית. אדם עבר חוויה מרוממת; ניצל מאסון; מרגיש התעלות - הוא נודר נדר. ישנה נטייה לזלזל בחוויה הזו, לומר כי זו רק התרגשות ארעית, אפיזודה חולפת. אדם לפעמים יכול לעמוד בתחילת שנה ולהבטיח לעצמו שהוא יתקן את מעשיו, אבל אז מתגנבת לליבו המחשבה: 'זו רק הרגשה רגעית. עוד כמה ימים הכל ישכח. אז בואו נוותר מראש'.
בדיוק לזה נועד הנדר. הנדר בא לעגן את החוויה המרוממת בתקנה מעשית, בקבלה עצמית. חכמים מתבטאים ש'בעוון נדרים מתה אישתו של אדם ובניו ובנותיו מתים שהם קטנים'. כאשר אדם מזלזל בנדר הוא 'ממית' את הנשיות שבקרבו, את ההתעלות הרגשית, ואז 'בניו ובנותיו מתים' - לא נוצרת ההזדמנות להצמיח חיים חדשים. לכן אדם אמור להתייחס מאד ברצינות לנדרים שלו. בפרשייה שלנו לומדים איך לידור ואיך להפר נדרים. איך לתת להתעלות הרגשית את המקום הנכון שלה, על מנת שתחייה את האדם ולא תמית אותו.

לדבר תורה שבועי משוכתב ומצולם מהרב לונדין נא לשלוח הודעת וואטסאפ ל0545753771

שידור שבועי ברדיו מורשת ביום א' בשעה 20:00

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: