ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וארא
פרשה נוכחית: בא
פרשה הבאה: בשלח
 


מה מקומן של שיטות זרות בפסיכולוגיה היהודית?

ד"ר מיכאל אבולעפיה

בריפוי הנפש אנו נעזרים בשיטות הלקוחות מן הגויים. אחת מהן, שיעילותה רבה היא שיטת הו'אופונופונו.
לפעמים יש אורות שמתגלים בקצה השני של העולם וזהו סימן שהשכינה חזרה לישראל. כי הרי אין ישראל יכולה להיות אור לגויים אלא אם כן השכינה ירדה עשרה טפחים ומתוך כך "ה' מלך ה' מלך ה' ימלוך לעולם ועד" מתגלה בכל חלקי תבל. זהו האידיאל הגאולי שאליו שאפנו ועליו חלמנו, אז עכשיו זה מופיע, וכל מיני רעיונות השייכים לעומק היהדות מופיעים בכל קצות תבל. ''חָשַׂף ה' אֶת זְרוֹעַ קָדְשׁוֹ לְעֵינֵי כָּל הַגּוֹיִם וְרָאוּ כָּל אַפְסֵי אָרֶץ אֵת יְשׁוּעַת אֱלֹהֵינוּ'' (ישעיה נב, י).
על כן, כדי לרפא את הנפש, צריך ללמוד את החיבור ההרמוני בין הראיה היהודית העמוקה ככל האפשר לבין הכלים הבאים דווקא מהקצה השני של העולם. וישאלו החכמים למה לא לקחת כלים מהיהדות? אלא התשובה היא פשוטה, כי עם ישראל עוסק לרוב באור ולא בכלים, אלא שהחזרה לציון מאלצת אותנו ללמוד לשלב מחדש בין "הַקֹּל קוֹל יַעֲקֹב וְהַיָּדַיִם יְדֵי עֵשָׂו'' (בראשית כז, כב).
אך כדי שכך יהיה באמת, שהאידיאל האלוקי ירד יפה לכל העולם, וכדי שהכלים של העולם יפּגשו יפה עם האידיאל הרוחני היהודי העמוק - עלינו לחזק תחילה את לימוד התורה ובייחוד בתינוקות של בית רבן (ראה אורות ישראל ז, אורות, הראי''ה קוק), כלומר שעיקר החינוך יהיה חינוך תורני, כי רק מתוך קדושה וטהרה באומה נדע להכיל באמת את הרוחות המזרחיות והמערביות שפולשות אלינו ללא הרף, וברור לכולנו שהעניין הוא אינו רק לבנות חומה אלא בעיקר ללמוד לדעת מה לקחת ומה לא, מה להרים ומה להוריד, כי זהו התפקיד של העם הקדוש הזה, כמו שהכהן מקבל את הקורבן ומקריב מה שמקריב ואינו מקריב מה שאינו בר הקרבה.
שיטת הו'אופונופונו (שלומדים אותה אצלנו במכון) היא שיטה שקיימת אלפי שנים בשבטים של איי הוואי, והיא מגלה יסוד מרתק בעבודת הטיפול, לפיו המטפל עובד בעיקר על עצמו ואין עבודה על המטופל. זה מעין סוג של תפילה של מטפל שדרכה המטפל מתמלא אהבה, רגשי הזדהות, רגשי אמפטיה, כדי לנסות לחוש על בשרו ועל נפשו את הצער של זולתו, כי כשהאדם עובד על עצמו יש זרמים בלתי נראים שמשפיעים על האחר .וכמובן כל אחד יכול לאמץ לעצמו את השיטה הזאת כשהוא מדבר אל עצמו, ומחזק את עצמו במילים חיוביות שמחלחלות לתוכו
לפעמים נראה מבחוץ שהעם שלנו מבולבל ולא בדיוק החליט אם לחזור בתשובה או לא, אבל מי שנוכח בהשתלמות של הו'אופונופונו, יבין שלפעמים הסטטיסטיקה של חזרה בתשובה או בשאלה, היא שטחית ואינה משקפת את המציאות, כי יש שיטות בטיפול, יש זמרים, יש סגנון חשיבה, שאינם מזוהים בדיוק עם הבית מדרש, אבל ניכר בעליל שהשאיפה, הטון, הכוונה, והכלים, דווקא מעידים על כך שהגאולה באה. רק לשם כך, עלינו לחזק את יסוד היסודות והוא לימוד תורה בשקידה, תורה שמביאה לידי ... תחיית המתים.
''וְהֵשִׁיב לֵב אָבוֹת עַל בָּנִים וְלֵב בָּנִים עַל אֲבוֹתָם'' (מלאכי ג, כד)

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן:

(133)