ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וארא
פרשה נוכחית: בא
פרשה הבאה: בשלח
 


ברכת אברהם לדורות

הרב זיו רוה

בעולם הרוח ישנו כלל שבשורש גנוז כל מה שיופיע אח"כ בענפים. ואם כך, כל מה שיתגלה לאורך הדורות בשליחותו המופלאה של עם ישראל, מושרש כבר בברכת ה' לאברהם ובחיי שליחותו.
"וַיֹּאמֶר ה' אֶל אַבְרָם לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ". אברהם אבינו מתבקש לעזוב לטובתו את מקום מושבו, כיוון שאיננו תואם את טבעו הרוחני, ושם לא יוכל להוציא את כוחותיו הרוחניים מן הכוח אל הפועל. אברהם אינו יודע עדיין לאן פניו מועדות, אך בשעה שראייתו הרוחנית תתגדל הוא ידע בוודאות כי אכן הגיע "אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ", כלומר - אל הארץ שבה ראייתך תתעמק. אווירא דארץ ישראל המחכים יאפשר לכישרון הנבואה להתחיל להתגלות ויזכהו במבט פנימי עדין המכוון לעין הא-לוהית, 'כי עין בעין יראו'. ארץ הנבואה מגדלת גם את זרעו של אברהם, בכל הדורות. טבעם הא-לוהי של ישראל נחשף בתנאים מדויקים של עבודת ה' וישיבת הארץ .
"וְאֶעֶשְׂךָ לְגוֹי גָּדוֹל", מובטח לאברהם שיתרחב ויהפוך לעם, לגוי גדול במעלתו ובשליחותו. "וַאֲבָרֶכְךָ וַאֲגַדְּלָה שְׁמֶךָ", רק השפעתו של עם יכולה לרומם את נפילתה המוסרית של האנושות. יחידים, גדולים ככל שהיו קודם האומה הישראלית, לא הצליחו לתקן את העולם. נצרך עם גדול וחכם ששמו הולך לפניו בכל מקום, עם בְּרוך ה' שמידות והנהגות אברהם יצחק ויעקב חרוטות באופיו ובמהותו. עם שמשפיע אור וטוב ולוחם למגר את ענני החושך וממשיך את מפעל חיי האבות. זוהי המורשה הרוחנית הנצחית מכוח ברכת ה' הנצחית לאברהם.
"וֶהְיֵה בְּרָכָה", אברהם וזרעו הממשיך אותו הם מקור הברכה לכל האנושות ולכל היש. ברכה, עניינה תוספת וריבוי של הופעת ה', של הוספת חיים. ברכה זו מתגלית כהשפעה נגלית של ערכים א-לוהיים לכל באי עולם בכל הדורות דרך המפגש עם עם ישראל ועם התנ"ך העוסק בחייו של עם ישראל. זהו העם המלמד את האנושות מהי השגחה ומהי אמונת האמת, כשם שאברהם עסק בכך בחייו. למעלה מזה, עם ישראל הוא מקור ההשפעה הסגולית לכל המציאות. כל השפע הא-לוהי מתפשט על ידי עבודתם של ישראל, מצוותיהם, תפילתם ותורתם.
"וַאֲבָרְכָה מְבָרֲכֶיךָ וּמְקַלֶּלְךָ אָאֹר", כל מי ששותף אמיתי במהלך האלוקי בעם ישראל מתברך. לעתיד לבוא דבר זה יהיה כה ברור לגויים עד כי יבקשו זאת מעצמם: "וְעָמְדוּ זָרִים וְרָעוּ צֹאנְכֶם וּבְנֵי נֵכָר אִכָּרֵיכֶם וְכֹרְמֵיכֶם" . במהלך ההיסטוריה, מי שניסה באמת לעזור לעם ישראל מתוך הכרת ערכו תפקידו וקדושתו, התברך והתעלה, ומי שניסה לחבל בשליחות הא-לוהית של עם ישראל, גם אם הציג עצמו כאוהב, נתקלל.
"וְנִבְרְכוּ בְךָ כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה". בסדר הרוחניות הפנימי, שבעים שרי אומות העולם - המלאכים הממונים כל אחד על אומתו - מתברכים כאשר עם ישראל עושה את תפקידו הא-לוהי. טוב לגויים כשעם ישראל ישב במלוא רוחב ארצו השלמה, המובטחת, יבנה בית מקדשו ויעבוד עבודתו. מכוח זה כל חייהם של העמים יתעלו ויתברכו. השפע הא-לוהי היורד לאומה הישראלית הוא צינור ברכה המרווה את כל ההיקף. בגלות, צינור הברכה איננו פתוח לשפע גדול, אלא רק לטפטוף דל, כיוון שחייבת להיות התאמה בין הסדרים הארציים לבין סדרי השמים.
גאולת ישראל הנוכחית ההולכת ומתפתחת בארץ ישראל, היא השלמת המהלך שבו החל אברהם אבינו ביציאתו מחרן. מהלך ארוך ועמוק הרוכב על זרעו בהשגחת ה', עד שיושלם לגמרי ואור ה' ימלא את כל הארץ.

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן:

(133)