ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


כל ימי חיי שרה לטובה

הרב דב ביגון

"ויהיו חיי שרה מאה שנה ועשרים שנה ושבע שנים, שני חיי שרה" (בראשית כג א).
רש"י דורש את התוספת "שני חיי שרה" - ללמדנו שכל שנותיה שוין לטובה.
לכאורה, שרה אמנו, חייה היו קשים ומסובכים ומלאים סבל וצרות: רוב ימי חייה היתה עקרה. נדדה באוהל ממקום למקום אחרי אברהם אבינו. היו לה סיבוכים עם הגר וישמעאל שהציקו לה וליצחק בנה. נלקחה לבית פרעה ובית אבימלך ובנה יחידה נעקד על ידי אברהם לעולה.
כיצד אפשר לומר שכל חיי שרה היו לטובה?
אלא שלשרה אמנו היתה אמונה גדולה וחזקה. אמונה לא רק במציאות ה', אלא גם הכרה וידיעה ברורה וודאית שכל מה שה' יתברך עושה, הכל לטובה - כדברי רבי עקיבא "לעולם יהא אדם רגיל לומר - כל דעביד רחמנא לטב עביד" (ברכות ס, ב. שו"ע או"ח ס' רל ה), כל מה שפועל הקב"ה, פועל לטובה.
כאשר ישנה אמונה גדולה וחזקה, שום דבר אינו 'מזיז' לשרה אמנו ואינו משנה את אמונתה זו לאורך כל שנותיה, ולכן כל שנותיה שוין לטובה, וכדברי ר' יהודה הלוי זצ"ל: "האבות היו מאמינים באמונה שלמה וברי לבב עד אשר אילו מצאתם רעה כל ימיהם לא היתה אמונתם באלקים נחלשת" (כוזרי, מאמר שני).
נכון לעכשיו, עם ישראל הוא המשך ישיר לאבות ולאמהות. עברנו אלפי שנים של צרות, ייסורים וסבל ועדיין יש המון קשיים ומצוקות וסיבוכים, לכלל ולפרט, אבל אמונת האבות והאמהות שהכל עושה ה' יתברך לטובה, ו"סוף טוב הכל טוב" - מוטבעת בלב האומה בכללה, ובלב כל יהודי ויהודי. רק צריך לגלות אותה על ידי הליכה בדרכי האבות ולאורם, עד שיתקיימו במלואם דברי הנביא "והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם" (מלאכי ג).
מהמצפה לישועות

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן:

(133)