ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 


מגדילים את האור

הרב דב ביגון

נוהגים לקרוא את פרשיותיו של יוסף הצדיק בשבת של חנוכה ואין זה מקרה - ליוסף הצדיק נעשו נסים דומים לנסים שנעשו לישראל בבית שני - יוסף הושלך לבור מלא נחשים ועקרבים וניצל, חי במצרים בין אנשים מושחתים שחיו במ"ט שערי טומאה ובכל זאת נשאר צדיק, הוא היה בבית סוהר ועלה לגדולה עד שהפך משנה למלך. וכך גם ישראל בתקופת בית שני נשלטו על ידי היוונים. לא היתה להם עצמאות מדינית - היוונים והמתיוונים שאפו להבליע את ישראל בתוך האימפריה היוונית, לטשטש את זהותם היהודית ולהשכיח את תורתם הקדושה ומצוותיה. ישראל היו משולים לאדם היושב בבור חשוך וסביבו נחשים ועקרבים. אבל נעשה נס, והחשמונאים ניצחו את היוונים, מעטים ניצחו את הרבים וחלשים את החזקים. בסיומה של המלחמה הדליקו את המנורה בבית המקדש, ובזה הראו לעין כל שיצאו מחושך לאור. ואורם של ישראל ממשיך להאיר מירושלים.
נכון לעכשיו, אנו מודים לא רק על הנסים שנעשו לנו בימים ההם אלא גם בזמן הזה. יש לפתוח את עיני הנשמה שלנו לראות כיצד השי"ת עושה לנו נסים, תשועות ונחמות. יצאנו מ"בור" הגלות החשוך, המלא נחשים ועקרבים אחרי אלפיים שנה. עם ישראל חי למרות אין-ספור הניסיונות שנעשו על ידי אומות העולם לנשוך בנו ולעקוץ אותנו, עד היום, ולהרעיל את נשמת האומה ח"ו. וכמו יוסף הצדיק, עלינו מבירא עמיקתא לאגרא רמא, משואה לתקומה, ממדינה עניה, מדינת צנע בזמן הקמתה, למדינה חזקה כלכלית וצבאית בימינו, בקנה מידה עולמי. אבל לא מספיק להיות חזקים כלכלית וביטחונית. חובה להתחזק מבחינה יהודית רוחנית ומוסרית, כי באין חזון יפרע עם. ואמנם אנו בטוחים בנצח ישראל. לא יצליחו כל הניסיונות לטשטש את קיומנו וזהותנו, ייחודנו וייעודנו כעם הנצח הבא להאיר לעולם, ולא יעלה בידם לכבות את נר ישראל.
אבל חובתנו אנו להגדיל את האור, אור התורה, אור האהבה, אור האמונה. ללמוד להכיר את זהותנו וייעודנו לאורך הדורות ובעת הזאת בפרט, ומתוך כך נזכה לאור חדש על ציון במהרה בימינו, אמן.
בברכת חנוכה שמח
בציפייה לישועה שלמה

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן:

(133)