ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: לך לך
פרשה נוכחית: וירא
פרשה הבאה: חיי שרה
 


"וכיפר אדמתו עמו" - 64 למדינת ישראל / נכון לעכשיו

הרב דב ביגון


הכהן הגדול ביום הכיפורים, בקודש הקודשים מכפר על עם ישראל ככתוב "ועל הכהנים ועל כל עם הקהל יכפר והיתה זאת לכם לחוקת עולם לכפר על בני ישראל" (טז, לג-ד). ומה היא הכפרה? מפרש רש"י על הפסוק "וכיפר אדמתו עמו" (דברים לב מג) - ויפייס אדמתו ועמו על הצרות שעברו עליהן ושעשה להם האויב - לכפר לשון ריצוי ופיוס.
לא רק הכהן ענייניו לכפר על עם ישראל, אלא כל יהודי ויהודי יש לו להתפלל על דורו לכפר על מי שצריך כפרה ולהשיב בתשובה מי שצריך לה וללמד זכות על הדור כולו.
"אין הקב"ה אוהב אלא למי שאוהב את ישראל, וכל מה שאדם מגדיל אהבתו לישראל גם הקב"ה מגדיל עליו, ואלה הם הרועים האמתיים של ישראל שהקב"ה חפץ בהם הרבה, שמוסרים עצמם על צאנו..." (מסילת ישראל סוף פ' יט).
נכון לעכשיו, אשרינו מה טוב חלקנו וחלקו של דורנו שאנו זוכים לחיות בדור שבו הקב"ה מתפייס עמנו, וההתפייסות והריצוי באים לידי ביטוי בקיבוץ גלויות, בהקמת מדינת ישראל ההולכת ומתפתחת בצעדי ענק - על עולם שחרב בגלות ובשואה והולך ונבנה מחדש והפעם בארץ חיינו. ולא רק מבחינה מדינית כלכלית וצבאית אנו הולכים ומתפתחים, אלא גם מבחינת רוחנית יהודית. כאשר מרכז לימוד התורה בעולם הוא בארץ ישראל על רבבות לומדי התורה ואלפי מוסדות התורה המגדילים תורה ומאדירים אותה - מתקיימת בדורנו ההבטחה "ותוליכנו קוממיות לארצנו" בשתי הקומות - הקומה הגופנית והקומה הנשמתית, ולא ירחק היום ונזכה גם לבנות את בית המקדש השלישי ולהשיב כהנים לעבודתם ולויים לדוכנם וישראל למעמדם, והכהן הגדול יכפר עלינו ועל כל בית ישראל באהבה.
בברכת חג עצמאות שמח


תגיות: יום העצמאותמאמרים נוספים מעלון פרשיות אחרי מות קדושים התשע"ב:
העלמת מס - הרב שלמה אבינר
סיפור חינוכי - הרב שלמה אבינר
להתעורר אל האומה, אחי - ד"ר מיכאל אבולעפיה
אישה כשרה - הדסה גהלי
הרה"צ ר' רפאל לוין זצ"ל - הרב רונן טמיר
"ואהבת לרעך כמוך" - הרב חנוך בן פזי זצ"ל
אני ה' רופאך - הרב יורם אליהו
קָטָן גָּדוֹל - הרב שלמה אבינר

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: