ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וארא
פרשה נוכחית: בא
פרשה הבאה: בשלח
 


רבי ישראל הבעש"ט / גדולי ישראל

הרב רונן טמיר


פעם אחת ישבו התלמידים לפני הבעש"ט, ומילא הבעש"ט פיו שחוק בחדווה, ושאלו אותו סיבת השחוק, ואמר להם: "בארץ רחוקה בנה שר אחד במשך שנים ארמון גדול בהוצאות עצומות, והלך צדיק אחד להתפלל מנחה והתחיל לירד עליו גשם וברד הרבה, ורץ ומצא מחסה באותו הארמון. וכשיצא הצדיק והלך לביה"כ- נפל הארמון, והיאך לא אשחק על גודל ההסתר שבהנהגת עוה"ז - שעיקר הבניין הגדול הזה לא היה אלא בשביל לחסות נפשו של צדיק בצלו שעה קלה..."
ר' ישראל נולד בעיירה אוקופ, בגבול פולין- תורכיה, לר' אליעזר ושרה- זוג קשישים מופלגים. בגיל צעיר מאוד התייתם ישראל משני הוריו, ואנשים טובים בעיירה ריחמו עליו ודאגו למחייתו. ישראל למד בחיידר שבעיירה, אך אהב מאוד להתבודד ביער הסמוך. שם, בגיל 14, נמסרו לו כתביו הקדושים של הצדיק ר' אדם בעל שם, והנער ישראל מתוודע לסודות הקבלה. בהמשך יתגלה אליו אחיה השילוני וילמדו תורה, והוא המכונה בפי הבעש"ט "מורי ורבי הידוע".
במהלך כל השנים, מסתיר ר' ישראל את עצמו, מתלבש כאיכר בבגדים גסים ונועל נעליים קרועות. בהיותו בן ל"ו, בי"ח אלול ה'תצ"ד, נצטווה הבעש"ט להתגלות בעולם. הוא ייסד את תנועת החסידות והעניק להמונים הזדמנות לחוות קרבת אלוקים, התעלות רוחנית ועיסוק בפנימיות התורה בלבוש השווה לכל נפש. החסידות הזמינה כל יהודי באשר הוא, להסיר את המסכה מעל העולם ולחשוף את הרבדים הנסתרים, הפנימיים שבהנהגת ה' את העולם- כפי שמתואר בסיפור לעיל.
אחד היסודות הגדולים בתנועת החסידות הוא הכיסופים לגאולה, וכפי שכותב הבעש"ט באגרתו המפורסמת לגיסו, ר' גרשון מקיטוב, בה מתוארת "עליית נשמה" שעשה הבעש"ט, ובה עלה והגיע עד "היכל משיח". "ושאלתי פי משיח אימתי אתי מר? והשיב לי: בזאת תדע, בעת שיתפרסם לימודך ויתגלה בעולם ויפוצו מעיינותיך חוצה... ואז יכלו כל הקליפות ויהיה עת רצון וישועה".
געגועים עצומים היו לרבינו הבעש"ט לארץ ישראל, וכשנודע לו ש"אור החיים" הקדוש עלה לארץ ישראל, התעצמה תשוקתו לחונן אף הוא את עפרה של ארץ הקודש. הוא ידע כי אם יזכו להיפגש שני צדיקי עליון - הבעש"ט ורבי חיים בן עטר - יוכלו לזרז ולהחיש את הגאולה. ואכן בשנת תק"ג יצא הבעש"ט למסע העליה לארץ ישראל, ואף שמסיבות עלומות לא זכה הבעש"ט להגיע לארץ הקודש, שלוש מאות מתלמידיו בהנהגת ר' מנחם מנדל מויטבסק עלו וזכו לחונן את עפרה, והם אלו שבעצם החלו באופן מעשי את התהליך המופלא של שיבת ציון, דורות רבים לפני הרצל.
ר' ישראל בעל שם טוב, אבי תנועת החסידות, נפטר בחג השבועות ה'תק"כ. זכותו תגן עלינו, אמן.


תגיות: הבעל שם טובמאמרים נוספים מעלון פרשת במדבר התשע"ב:
דגל שבועות ומגן דוד - הרב דב ביגון
כבוד רבנים בחתונה - הרב שלמה אבינר
אלימות בני הנוער (ב) - הרב אלישע אבינר
הדרך לראות את הקולות - ד"ר מיכאל אבולעפיה
שֶׁקֶר הַסּוּס - הרב שלמה אבינר
לבטל את האינטרס האישי - הרב יעקב יפת
קדושה כפולה?! - הרב ערן טמיר
זמן מתן תורתנו - האם אכן יש זמן? - הרב חנוך בן פזי זצ"ל
להתגבר על הלילה - הרב חגי לונדין
לראות את הקולות - הרב יורם אליהו

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: