ערוץ מאיר

באהבה ובאמונה

כל הנושאים
פרשה קודמת: וישלח
פרשה נוכחית: וישב
פרשה הבאה: מקץ
 


התמודדות עם מריבות אחים- בחופש הגדול

הדסה גהלי

אחת התופעות שמעכירות את האווירה בבית היא מריבות בין אחים. נוסעים לטיול במכונית, הילדים מתחילים לצעוק, להרביץ, לבכות, לא נעים. הורים לוקחים קשה מריבות בין אחים, הם חוששים שזה ימשך גם כשיהיו גדולים, ורואים בזה כישלון חינוכי, ובהתאם מגיבים. לעיתים מריבות גורמות למתחים בין ההורים, כיון שלא תמיד יש הסכמה לגבי דרך ההתערבות, או שלפעמים הורה מזדהה עם אחד הילדים ורואה את עצמו דרך הילד.
בחופש המריבות מחריפות, בלתי נסבלות, הילדים נמצאים הרבה ביחד בבית, ולהורים יש השפעה רבה על היחסים בין האחים והמריבות ביניהם. באופן טבעי יש חיכוכים בין אחים, זה יכול להיות על תשומת לב ההורים, על צעצועים ומשחקים משותפים, או רבים כדי ליצור קואליציה כנגד אחד הילדים, יש שרוצים שיכירו בייחודיות שלהם, ויש ילדים שמתקשים במיומנויות תקשורת.
מצד ההורים, ישנם כאלו שיוצרים אי שוויון - מפלים בין הילדים, נותנים הגנת יתר לילד המסכן והחלש. לפעמים הורים אינם בטוחים בעצמם, הם נבהלים מהתוקפנות בין האחים ומתקשים להכיל את רגש הקנאה ומגיבים בצורה קיצונית ולא יעילה. תחושות קיפוח וקנאה מאיימים על ההורים וגורמים להם לא להתנהג באופן טבעי ואמיתי.
ברוב המקרים הורים צריכים לעמוד מן הצד ולא להתערב, מלבד מצבים של אלימות פיזית. ילדים כמעט לא יפתחו בריב אם אין מי שיצדיק, יעניש, או יתערב, וכאשר הם מתערבים, הילדים לומדים מהר שזו דרך קלה ומפתה למשוך את תשומת לב ההורים.
התערבות הורים בד"כ לטובת אחד הילדים, רק מלבה את הקנאה בין האחים, ואז הילד מרגיש מקופח, וכועס על ההורים.
כשהורים מתערבים להגן על הילד החלש או הצעיר, בזה הם מחלישים אותו ומשדרים לו שלא יוכל לסמוך על עצמו, שלא יוכל להתמודד בכוחות עצמו.
יש צד חיובי במריבות אחים. ילדים לומדים לפתור בעיות ולהתמודד בחברה, להפסיד, לוותר, להתחלק, ואם ההורים לא יתערבו ימצאו הילדים דרכים יצירתיות לפתור את הבעיות שלהם.
עוד על יחסי אחים בשבוע הבא
[email protected]
תגיות: מריבות בין ילדים | החופש הגדולמאמרים נוספים מעלון פרשת השבוע בלק התשע"ב:
אל תפגע בצה"ל - הרב שלמה אבינר
מה נעשה בחופש? (2) - הרב אלישע אבינר
אור החיים הקדוש - הרב רונן טמיר
שפת גוף של אריות - הרב נתנאל לוי
בלעם - הרב דוד לנדאו
תּוֹרָה וְצָבָא - הרב שלמה אבינר
מה טובו אהליך יעקב - הרב חנוך בן פזי זצ"ל

הצטרפות לרשימת התפוצה
לקבלת העלון ועדכונים מערוץ מאיר מידי שבוע במייל הירשם כאן: