ערוץ מאיר

כל הנושאים
פרשה קודמת: שמות
פרשה נוכחית: וארא
פרשה הבאה: בא
 

הרב חנוך בן פזי זצ"ל – תמצית קורות חייו
תגובות       לשיעור זה התפרסמו 15 תגובות, ב 11 דיונים.

הרב חנוך בן פזי נולד בשנת התש"ו בירושלים להוריו הרב טוביה ויפה בן פזי. חנוך היה הבן החמישי במשפחה שמנתה שמונה אחים ואחיות. המשפחה התגוררה בדירה קטנה ברחוב בצלאל ולפרנסתם ניהלו ההורים חנות מכולת. מכרי המשפחה מעידים שהמשנה: "מעולם לא אמר אדם צר לי המקום שאלין בירושלים" מתאימה ללא ספק לביתה של המשפחה. האם יפה היתה אוזן קשבת לכל איש צר ומצוק שמצאו בביתה גם פת לחם וגם לב רחב. האב הרב טוביה, תלמיד חכם מופלג ובעל מידות תרומיות, בוגר ישיבת טלז שעלה לארץ בגפו, ניהל את המכולת ולמרות הקשיים הכלכליים הקפיד מאד בהלכות מקח וממכר, גם לפנים משורת הדין. עלייתו לארץ התאפשרה ע"י סרטיפקט שקיבל מהרב קוק זצ"ל והוא למד מספר שנים בישיבת "מרכז הרב". כשפגשו בפעם הראשונה הוא מספר שהרב זצ"ל נדמה בעיניו כ"מלאך ה' צבא-ות".

באוירה ירושלמית מיוחדת זו גדל חנוך, כאשר בגיל שלוש החל ללמוד בחדר "עץ חיים". בכיתה ד' עבר לת"ת שילה שהיה נחשב מודרני יותר (שם לימדו עם לוח וגירים!) ועם סיום כיתה ח' עבר לישיבת "קול תורה", שם למד אצל הגרש"ז אויערבך, אותו החזיק למורו ורבו כל חייו.

בגיל צעיר החל הרב חנוך לעזור מהצד בחופשים ובעיתות פנאי לפרנסת המשפחה. את דרכו הארוכה בהוראה ובהפצת תורה החל בקידוש ודבר תורה שהיה עורך מידי ליל שבת בבית החולים ביקור חולים. לימים כשנפצע אחיו יעקב שיבדל"א בקרבות הצנחנים לכיבוש ירושלים, הוא זכה לטיפול מסור ביותר כאשר הכרת הטובה של צוות האחיות לרב חנוך עמדה לו.

בשנת התשכ"ד החל ללמוד בישיבת מרכז הרב, שם השתתף גם בשיעוריו של הרב דוד כהן זצ"ל "הנזיר" הירושלמי. ואף היה שותף בעריכת חלק מהמפתחות לספר "אורות הקודש".

בליל הסדר התשכ"ז הוזמן לערוך את הסדר ב"מובלעת" הר הצופים. הוא ערך שם שני סדרים בשני משמרות ותמיד סיפר בערגה על התחושה המיוחדת לערוך את הסדר אל מול פני הר הבית. מתוך תחושת התרוממות הוא סחף גם את החיילים ואת המפקד של המקום (שכונה בתואר: "המלך") להתרגשות רבה עד כדי דמעות. בעת שירת "לשנה הבאה בירושלים הבנויה", הוא השתפך בפניהם כיצד הוא רואה בעיני רוחו את החיילים ו"המלך" בראשם עולים ומשחררים את העיר העתיקה, מה שאכן קרה בחסדי ה' חודשיים לאחר מכן.

כשהקים הרב עוזי קלכהיים זצ"ל את ה"כולל" באבן שמואל הוא לקח עימו קבוצת בחורים מתוך מטרה ללמוד וללמד תורה במושבי העולים הסמוכים. בכל ערב  היה הרב חנוך נוסע באופנוע למושב רווחה הסמוך, שם למד והתפלל עם התושבים לאחר עמל היום.

בשנת התשכ"ט התחתן הרב חנוך עם נחמה לבית יוסיפון תבדל"א מקרית שמואל. יחד הקימו את ביתם ב"אבן שמואל", כאשר הרבנית נחמה משמשת כמחנכת מוערכת במושב, שם גם נולדו שני בניהם הגדולים.

לאחר שירות צבאי מקוצר וקורס רב"צים מונה הרב חנוך לרבה של חטיבת גולני בצפון, וכך בקיץ התשל"ג עברה המשפחה הצעירה לקרית שמואל שליד חיפה וגרה בקרבת הוריה של הרבנית נחמה, ר' דב ואסתר יוסיפון.  בכתבה בעיתון "דבר" מאותה התקופה מתואר הרב חנוך כ"רב צעיר בעל מבט חודר מאוד וניכר שהוא יודע את אשר לפניו, דיבורו בוטח והוא מבקש לכוון את השיחה לנושאים החשובים לו". מלחמת יוה"כ תפסה את הרב חנוך בראשית דרכו בחטיבת גולני והוא התמודד עם כל האתגרים שהיא זימנה בהצלחה רבה.

בשנת התשל"ה נכנס הרב חנוך לשמש כר"מ בישיבה התיכונית "פרחי אהרן", שם החל את דרכו המיוחדת כמחנך תלמידים צעירים. הוא החדיר בתלמידים הרבה אהבת תורה ו"יידישקייט", והשקיע רבות גם בחיי החברה, באוירה בטיולים, ובפעילויות השונות. בהמשך החל הרב חנוך לנהל את חטיבת הביניים שבישיבה וכך הפכה החטיבה לפנינה שמשכה אליה תלמידים רבים. התלמידים מזכירים בערגה את שבתות החטיבה המיוחדות, שכללו ריקודים ושירת זמירות, אליה נערכו הכנות כבר במהלך השבוע. גם חידון לימוד המשנה, שזכה לכינוי "מרוץ המשניות", זכור לטוב אצל רבים מהתלמידים, וכן הוועדות השונות בהם נטלו כל התלמידים ללא יוצא מן הכלל חלק. השירה והזמרה, כפי שהזכרנו, היוו נדבך מרכזי בחזונו החינוכי של הרב חנוך וגולת הכותרת היתה "מצעד הזמירות", בו הוציאו התלמידים את כשרונותיהם המוזקליים אל הפועל בהפקת שירים חסידיים. פרויקט מיוחד נוסף היה לימוד בימי החופש. הרב חנוך ארגן במוקדים השונים בהם מתגוררים התלמידים, תפילה ולאחריה לימוד גמרא כל בוקר מימי החופש, כך זכו התלמידים לקרן אור של תורה בתחילת היום.

לקראת שנת התשס"ז, לאחר 33 שנים בקרית שמואל ועם צאתו לגמלאות, הגשימו הרב חנוך ורעייתו את חלומם לחזור לגור בירושלים. אמנם היה קשה להם להתנתק מהשיעורים הרבים והפצת התורה של הרב בקרית שמואל בפרט ובקריות בכלל, אך הרצון לגור בירושלים וכן להתקרב לילדים ולנכדים הכריעו את הכף.

בעשר השנים האחרונות לחייו זכתה שכונת קרית משה בירושלים והרב חנוך ונחמה קבעו את מושבם בה. סדר יומו של הרב חנוך החל בתפילת שחרית כותיקין מידי יום, והיה עמוס בשיעורים ובחברותות. מעולם לא סירב לבקשה להעביר שיעור, ואפילו ילדי הגנים זכו ל"שיעורים" מידי פעם. ב"מכון מאיר" העביר הרב שיעור דף יומי בקביעות, בהתמדה ובחן מיוחד. שיעורים אלו ועוד מגוון שיעורים בנושאי אמונה עלו לצפיה גם ב"ערוץ מאיר", ואנשים לא מעטים נחשפו אליהם. ביתם של הרב והרבנית היו אבן שואבת לרבים מתלמידי המכון, לאירוח, לשיחה ולהתייעצות. תלמידים רבים בנו את ביתם בזכות קירובו של הרב חנוך ויכולתו המיוחדת לפשר במידת הצורך ברוח ובעין טובה ולתת עצה והדרכה. הקשר עם הרב והרבנית נמשך אצל רבים מהתלמידים גם לאחר שהזוגות הצעירים עזבו את ה"מכון" והמשיכו את חייהם.

בליל חמישי אור לכ"ג בתמוז לקה הרב חנוך בליבו ואיבד את הכרתו. עשרה ימים מאוחר יותר, בשבת קודש פרשת מסעי לאחר חצות, נתעלה לישיבה של מעלה. תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

"עשה תורתך קבע" - שיעורו האחרון של הרב חנוך בן פזי זצ"ל

עולת ראי"ה

הרב חנוך בן פזי זצ"ל/ כ"א תמוז ה'תשע"ו / 10 דק'
קוד שיעור: 57914
על השיעור:
השיעור נמסר על ידי הרב, כהרגלו בקודש לפני תפילת ערבית במכון, ביום רביעי כ"א תמוז התשע"ו, שעות ספורות לפני האירוע הלבבי ממנו נפטר כעבור עשרה ימים, ביום שבת קודש פרשת מסעי, ב' במנחם אב.

פרקי אבות פרק ראשון משנה טו':
"שמאי אומר עשה תורתך קבע, אמור מעט ועשה הרבה והווה מקבל את כל האדם בסבר פנים יפות".
כל אישיותו של הרב חנוך בן פזי זצ"ל בתמצית.

הרב מרחיב לדבר על עניין הקביעות של התורה בחיים לעומת כל הדברים החומריים החולפים, ועל הפרופורציות שצריכות להיות לנו.

מילותיו האחרונות: "הקביעות לא זזה ממקומה" נשמעות כמו צוואה של מי שחי את הקביעות הזו בכל רגע.

וכמובן המשפט הקבוע של הרב החותם את הלימוד היומי:
"ואתם הדבקים בה' אלוהיכם חיים כולכם היום".

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים
ונזכה ללכת לאורו
כתבו על הרב חנוך בן פזי ז"ל כתוב תגובה
תגובות       לשיעור זה התפרסמו 12 תגובות, ב 12 דיונים.
1.  שככה לו בעולמו
הרב אייל ורד מרבני מכון מאיר,   - יום ראשון, ג אב תשע"ו (07/08/2016)
2.  והחכמה מאין תמצא..
יאיר,  ירושלים - יום ראשון, ג אב תשע"ו (07/08/2016)
3.  ואתם הדבקים בה
אוראל ברזילאי,  החיי"ל 72 - יום ראשון, ג אב תשע"ו (07/08/2016)
4.  היה עסוק תמיד ללמד תורה
הרב דורון כ"ץ,  עפרה - יום ראשון, ג אב תשע"ו (07/08/2016)
5.  ברוך דיין האמת
חב"דניק,   - יום שני, ד אב תשע"ו (08/08/2016)
6.  מאור פנים מיוחד
אבנר,  בת ים - יום שני, ד אב תשע"ו (08/08/2016)
7.  יהי זכרו ברוך
גד,   - יום שלישי, ה אב תשע"ו (09/08/2016)
8.  חבל על דאבדין ולא משתכחין
אהרון יצחק,  ליד ק.אתא - יום שלישי, ה אב תשע"ו (09/08/2016)
9.  -
אבי ישי,  ירושלים - יום שלישי, ה אב תשע"ו (09/08/2016)
10.  זכיתי ללמוד ולהתחנך אצלו!
לב צהוב,  עכו - יום שלישי, ה אב תשע"ו (09/08/2016)
11.  דמות מופת
ריבה,  מרכז - יום חמישי, ז אב תשע"ו (11/08/2016)
12.  הרב בן פזי זצ"ל
שרון תמיר,  רחובות - יום שני, א אדר תשע"ז (27/02/2017)
(133)